Nordisk flora pynter i floristens julehjem
Med bløde mosser og grønne graner skaber floristen Lars Jon en nordisk og moderne julestemning i sit grafiske hjem i grålige toner.
Fra fantasi til realitet
Florist og blomsterdekoratør Lars Jon skaber eventyrlige tableauer.
Som florist er han optaget af plantearter inden for et bestemt geografisk område – nemlig Norden. Gennem fantasifuld leg omdanner han velduftende mos, skulpturelle kogler og nøgne, knoppede grene til miniaturelandskaber.
Han arbejder kreativt med disse plantearter i sin butik, Florist Lars Jon – Flower Studio, i København, og han formidler og inspirerer igennem foredrag, bøger, magasiner og tv.
Julens tema er nordisk skov
Ligesom i sit arbejde forvandler Lars Jon også sit eget hjem til en forunderlig verden med floraens skønhed og uendelige foranderlighed.
Det bliver især tydeligt i julen, hvor herskabslejligheden fra 1794 i det indre København, som han deler med ægtefællen Andreas, forvandles til et ægte juleeventyr.
Det ses bl.a. på parrets lange spisebord, hvor julestemningen breder sig i form af en blød skovbund af mos og en let skov af de fineste små juletræer.
Der er en enkelhed og en naturlighed over pynten, som glider smukt ind i lejligheden, der er moderniseret ad flere omgange.
Bolig med et moderne twist
Med tiden er den klassiske, oprindelige herskabsstil udskiftet med et mere nutidigt og moderne præg, hvilket bl.a. grålakering af sildebensparketgulvene og newyorkerglasdøren i sort jern mellem stuerne indikerer. De høje paneler er dog bevaret.
Det er primært Lars Jon, der indretter og arrangerer, men altid med klausul om, at der skal være plads til alle Andreas’ bøger.
Stilen er minimalistisk med masser af fri gulvplads og et afstemt valg af kølige grå nuancer samt fotokunst og særlige kunstobjekter.
Fortryllende julestemning
Lige så overlagt som indretningen er juledekorationerne. De er indtænkt i den 120 m² store bolig. Det kan lade sig gøre, da de magiske dekorationseventyr bliver forberedt i hans butik, længe før julen går i gang. Årets tema er faktisk lagt fast allerede et år i forvejen.
Først planlægger Lars Jon de konceptuelle idéer, og nogle måneder inden jul går han i gang med at udføre de første dekorationer og elementer i udsmykningen.
Julepynten hjemme bliver dog først sat op i løbet af december, hvor den fungerer som et særegent univers for julen, som bliver holdt sammen med nære venner.
De lækreste julegodter
Trods den moderne udsmykning må selve juleaften gerne være så traditionel som overhovedet muligt. Derfor består menuen altid af and og flæskesteg, hvide og brunede kartofler og det allerbedste – kartoffelchips til den brune sovs.
Efter middagen bliver der tid til at slå mave og tale sammen under kaffen, hvor favoritgodterne bliver serveret.
De udgøres af mørke chokoladebrud, gerne med en variaton med Daim og pistacenødder, men også af marcipanbrød, som fast bliver købt i Kolibri Chokolade. På den måde rundes julen sødt af blandt friske blomster, grene og mos.