© Thomas Dahl

Design Awards 2022: Se billederne fra den imponerende fest

I år blev årets største designpriser uddelt i de smukke omgivelser på Thorvaldsens Museum. Se billederne fra festen her.

En hyldest til dansk design

For 9. år i træk er tre af landets stærkeste bolig- og designmagasiner, BO BEDRE, Bolig Magasinet og Scandinavian Living, gået sammen om at hylde dem, som gør det særligt godt inden for dansk design.

Prisuddelingen foregik den 7. november i de smukke omgivelser på Thorvaldsens Museum, hvor vi løftede sløret for vinderne af de i alt otte kategorier samt dette års udvalgte designtalenter og årets ildsjæl.

Vi giver dig her et indblik i den festlige aften samt de heldige vindere.

© Thomas Dahl
© Thomas Dahl

Omgivet af farver og historie

Side om side med smuk arkitektur, iøjnefaldende farver og historiske statuer var gæsterne placeret ved langborde, som var smukt dækket med Lyngby Porcelæns farverige Rhombe Color stel, som gav rummet om muligt endnu mere wow-faktor.

© Thomas Dahl

Årets kategorier

Et nøje udvalgt dommerpanel med ualmindeligt godt kendskab til designbranchen havde forinden aftenen gennemgået alle de nominerede og efter mange drøftelser fundet frem til én vinder inden for hver kategori.

De otte kategorier var:

© Thomas Dahl

Årets vindere

Vi har samlet et overblik med vinderne inden for hver af de otte kategori her.

Udover de otte kategorier var der to ekstra kategorier uden nominerede, og hvor de udvalgte dermed var kendt på forhånd: Årets designtalenter samt årets ildsjæl.

De udvalgte designtalenter er Lærke Ryom, Kasper Kyster og Alexander Hinnerskov, mens årets ildsjæl er Joakim Lassen fra Montana.

© Thomas Dahl

Et ganske særligt trofæ

Vinderne af dette års Design Awards fik alle et flot værk af den dansk/ukrainske multikunstner og arkitekt Sergei Sviatchenko. Han er især er kendt for sit arbejde med collagekunst, og trofæet er netop ét af hans collageværker. Se trofæet og læs mere om det her.

© Thomas Dahl
© Thomas Dahl

En fuldendt aften

Mange bidrog til at gøre aftenen helt særlig for de fremmødte gæster, der ved deres ankomst blev mødt af et glas mousserende vin fra Stoeffler.

Til at stille sulten havde én af Københavns bedste italienske spisesteder, Osteria16, sammensat en lækker menu med fokus på fisk og grønt. Hertil fik gæsterne serveret en alkoholfri gourmetdrik fra Arensbak samt vin fra Chateau Vignelaure, der er ejet af Mette Rode Sundstrøm og Bengt Sundstrøm, som også står bag Lauritz.com. Til at underholde var pianist August Rosenbaum og sanger Bette.

© Thomas Dahl

LÆS OGSÅ