
Meget kan fremhæves i dette hjem, men den spiralformede betontrappe tager førstepladsen
Find inspiration til minimalistisk indretning med japanske tendenser i verdenskunstnerens hjem.
AfLeiko Ikemura er født i Japan, men bor nu i Berlin med arkitekten Philipp Von Matt. Oplev et hjem, der også er et kreativt værksted.
Leiko Ikemura er en verdenskunstner. Hendes rødder er japanske, og de har stor indflydelse på den kunst, hun udfører, men inspirationen kommer også fra Europa, hvor hun har boet i mere end 40 år. Især Spanien, Schweiz og Tyskland. Øst møder Vest.
Vi har besøgt hende og manden, arkitekten Philipp von Matt, i et hus i Berlins Mitte, som er bygget til dem selv. En kreativ bygning, som samtidig er et hjem.
En utrolig smuk og veludført spiralformet betontrappe fører op til husets fire etager med hendes atelier nederst, hans studio over, hvor modeller af huset afslører, at han selv har tegnet det, og så den private lejlighed øverst med terrasser til begge sider, så Berlins tage kan beundres, og lyset vælder ind.
Indretningen har klare referencer til en japansk livsstil med enkle møbler, spisebord i japansk lærketræ, badekarret er som skåret ud af et badehus i Østen, og den grandiose samling af tøjdyr i soveværelset overrasker.
Rundt omkring står japansk keramik – nogle yderst kostbare objekter skabt af nogle af Japans ypperste mestre, som blander sig med kunstnerens værker, både malerier, skulpturer og fotografier.
Lampen Colonia hænger over bordet og blev designet i 1958 af Wilhelm Wagenfeld. Bordet har Philipp von Matt selv designet af fire træplanker fra et elmetræ, der blev fundet nær Nagoya i Japan. Det er uden skruer eller lim. Thonet-vintagestole bliver gjort mere komfortable med puder lavet af gamle kelimtæpper fra nær Antalya. Blomsterfotoet på hylden, der læner sig op ad væggen, er af Leiko fra 2009. Den med katten er af Seiichi Furuya, og den lille tegning på sidebordet af Michel Würtle efterfølges af en pre-Columbian-keramikstatue og en litografi ved Neo Rauch. På gulvet ses nogle af Leikos typiske skulpturer
Et kig ned i entreen med en stor subopotte af Goro Suzuki ved siden af et fotografi af Teatro Olimpico af Andrea Palladio lavet af parrets ven Candida Hoefer.
Haven er dedikeret og designet til at berolige atmosfæren i Leiko Ikemuras atelier – for at gøre det muligt for kunstneren at male i et roligt koncentreret miljø.
Huset er bygget af selvisolerende mursten og færdiggjort med gips i en naturlig sandfarve, der anvendes på lignende måde, som Mies van der Rohe brugte til boliger i Berlin. Dørene ligner det træværk, man finder i den gamle by Kanazawa i det nordlige Japan.