Arkitekt- og designerparret Leif Jørgensen og Mette Bache har med en moderne ombygning forvandlet en gammel bondegård til et hjemsted for kreativitet.
Her er højt til loftet, både fysisk og mentalt, samt plads til alle – også dig. For tanken er, at det skal være en delebolig.
Ombygning med respekt for de gamle detaljer
Det kan være lidt af en mundfuld at modernisere en gammel bondegård fra omkring 1900, hvis man både vil respektere stilen og føre den frem til moderne tider.
Men med den tidlige modernitet for øje er det lykkedes arkitekten Leif Jørgensen at skabe et godt eksempel på en moderne landejendom i Høve i Nordvestsjælland.
Godt hjulpet af hans kone, designeren Mette Bache, som har ageret bygherre ud fra en kongstanke om at skabe en form for delehus – et kreativt sted, hvor man kan udfolde sig, og hvor alle, som har lyst, kan booke sig ind med arrangementer og workshops.
Man kan også bare søge efter ro og inspiration i det kuperede morænelandskab, hvor huset putter sig som en smørklat mellem skov og vand.
For parret sætter naturen højt, fortæller de, når de forlader deres fælles tegnestue i Dragør, hvor det er tydeligt at se, at den enkle stil fuld af lyst træ og store flader er overført til huset, som stod færdigt i 2019.
Referencer til husets oprindelige udtryk
– De to huse er tænkt som en trelænget gård med et helt traditionelt gårdrum med et kastanjetræ i midten, et hovedhus med stråtag og en lade med et typisk bliktag. For at skabe klare referencer til husets oprindelige udtryk har vi ikke tagrender, men et dræn foran med marksten, ligesom store vinduer er sat i i stedet for de tidligere staldporte. Vi har desuden brugt gamle teknikker og fuldmuret huset med juramørtel uden cement samt vandskuret væggene og kalket dem udenfor, hvilket betyder, at det kan ånde. For at ramme samme rå udtryk, som man havde i stalden, er gulvene af beton, mens loftet er en moderne fortolkning af de gamle trælofter, forklarer Leif.
Et fleksibelt og multifunktionelt hjem
Arkitektonisk fik Leif lov til at være kompromisløs inden for en ramme af at bygge i en landzone. For som Mette nævner, skal de altid indgå mange kompromiser, når de udvikler deres design for andre, så her med deres eget hus skulle det være anderledes.
Dog udfordrede hun tanken om, hvad huset skulle bruges til.
– Det var vigtigt for mig, at den nye del, laden, skulle være rummelig og fleksibel med mange funktioner. Derfor består den af et atelier, et fællesrum og rum, der både kan være kontorer og soveværelser. Samtidig kan fællesrummet åbne op til en stor enhed og lukke ned til mindre, for at det både kan virke hjemligt og fungere med mange mennesker. Af den årsag skifter loftshøjden mellem høj og lav, ligesom køkkenet er lavet med en halvmur, så det kan transformeres om til en bar, samtidig med at man ikke laver mad alene, siger Mette.
"Typisk for mit design er, at det ikke er mode, der dikterer mig"
Leif er selvstændig arkitekt med egen tegnestue, men designer også møbler for designvirksomheden Hay. Ud over at stå for husets ydre rammer har han også designet alle møblerne.
– Huset har genereret idéer til nye møbler, som jeg har afprøvet her, og som jeg måske på et tidspunkt vil få ud i verden. Typisk for mit design er, at det ikke er mode, der dikterer mig, men det tidløse. At tingene så kan gå hen og blive nye moderne klassikere, som bordbenene Loop fra Hay er blevet, er noget andet. For at gøre designene økonomisk tilnærmelige har jeg valgt at lave dem på computer og fået dem laserskåret i stedet for at arbejde traditionelt med håndværkere, forklarer Leif.
Udsigten som en del af indretningen
Udtrykket i indretningen suppleres af Mettes design, som hun laver med Barbara Bendix Becker. Sammen laver de alt fra industrielt design til mindre ting til hjemmet som tekstiler og glas og med faste kunder som Kähler, Ikea og FDB Møbler.
– Mit udtryk er meget grafisk, hvilket passer godt til husets stramme, enkle stil. Det er især tydeligt i vores gulvtæpper, hvor jeg har været inspireret af blomsterne på ægte tæpper, som ofte fortsætter i et evighedsmønster. Men uden det romantiske udtryk, siger Mette.
En del af indretningen er udsigten til naturen, der dukker op overalt i ens udsyn. Særligt er et naturligt, roligt lys tænkt ind i arkitekturen, hvor vinduerne er placeret, så det ikke står skarpt ind – dog med et vue over vandet til røde solnedgange over Sejerøbugten