Da Helle Boier flyttede ind i lejligheden på Østerbro i 2012, var den total istandsat.
Alligevel følte hun, at der manglede noget. Hun ønskede sig et hyggeligt og varmt hjem. Køkkenet skulle indbyde til at slå sig ned med en kop kaffe, og soveværelset skulle være så luksuriøst, at det føltes som at være på et hotel.
Så for to år siden gav hun sig i kast med en større make-over, der bestod i at male lejligheden i farver, der ville skabe en omfavnende og indbydende atmosfære.
– Jeg søgte råd hos butikken Rue Verte i København i forhold til farvevalg og generel inspiration til indretningen. Der er ingen tvivl om, at de nye farvevalg har betydet, at lejligheden fremstår mere hyggelig og intim, siger Helle Boier.
Hvert rum fik sin farve og gulvtype, som har givet det en særlig hulestemning. Rummene i lejligheden er meget store og har flere meter til loftet, men de valgte farver og mønstre indrammer rummet og giver det varme.
– Lejligheden føles ikke længere så stor og rungende tom. Tværtimod føler jeg mig altid tryg og hjemme, smiler Helle Boier.
Referencer til det franske
Ud over farver og mønstre er der to gennemgående elementer i indretningen. Det ene element er de tydelige referencer til det franske.
– Vi er som familie nok en smule frankofile. Siden mine piger var små, har vi tilbragt de fleste somre i Sydfrankrig, og det afspejles i min boligindretning, forklarer hun.
Det franske kommer særligt til udtryk i lejlighedens smukke Made a Mano-fliser, der pryder både køkken, bad og entré. En anden fransk ingrediens i Helles pariserhjem er de skodder, som den tidligere ejer fik produceret til at hænge foran samtlige vinduer i lejligheden. Når lyset trænger igennem skodderne, bliver hjemmet prydet med et indbydende, blidt skær, som kommer fra solens stråler.
– Jeg ville ønske, at Københavns lejligheder var bygget mere som de parisiske med vinduer fra gulv til loft, siger Helle Boier drømmende.
Intim og hyggelig hulestemning
Det andet element, som går igen i både badeværelse, spisestue og soveværelse, er hørprodukterne. Alle duge, viskestykker, håndklæder, sengetøj og morgenkåber er lavet af hør. Tekstilerne bidrager, ligesom farverne, til den intime og hyggelige hulestemning. Helle Boier har, ud over sit job som excutive assistent i et revisions- og konsulentfirma, et agentur med hørprodukter, kaldet The Robe.
– Hør fortjener en renæssance. Vi har i The Robe en mission om, at få danskerne til at udskifte køkkenrullen og papirservietterne med stenvaskede hørstofservietter – en lille hverdagsluksus, der også er god for miljøet, lyder det fra Helle Boier