
Marias 24 kvm fremstår som det tre-dobbelte: Her er tricket, der er brugt
Da den unge designer Maria Vittoria Paggini mødte Maria Chiara Veronelli, forvandlede deres kreative dialog en lejlighed i Milanos Brera-område til et lille kunstværk.
AfFantasi er et kraftfuldt værktøj. Det samme er god smag.
Det er kombinationen af disse, der har været med til at transformere en usleben diamant af en lejlighed til en skinnende juvel af et hjem.
Ejeren er Maria Chiara Veronelli, grundlægger af konceptet “A Casa Veronelli”: en restaurantoplevelse sat i et privat hjems rammer, således at kreativitet, gæstfrihed og nye smagsoplevelser flyder sammen.
– Så snart vi så lejligheden, blev min mand og jeg forelskede i den. Vi kunne straks se en fremtid med helt unikke omgivelser, en ny og elegant vision for et hjem på få kvadratmeter. Et multifunktionelt og rummeligt sted, fortæller hun.
Til at løse opgaven hyrede hun designer Maria Vittoria Paggini, og sammen fik de to endevendt og indrettet den 24 m2 store lejlighed på kun 50 dage.
Maria Chiara Veronelli havde set Maria Vittoria Pagginis arbejde med at nyfortolke interiør i en campingvogn, og sidstnævnte forstår sig virkelig på at optimere små rum ved at få dem til at syne større.
– Jeg har designet alt og fået det produceret af toscanske og milanesiske håndværkere. Jeg forsøgte at oversætte Maria Chiaras idéer med mine visioner og farver. Den eneste begrænsning var “ingen lilla”, men det kompromis kunne jeg godt leve med, fortæller Maria Vittoria.