
Fra haveæbler til Michelin-bobler
Aflevér dine overskydende haveæbler i Nordhavn og få bobler retur. Decideret er åbent i september for æble-indlevering i Nordhavn, som gør op med det store madspild af de æbler, der ellers blot ville rådne på græsplænen.
AfHavens træer er fulde af æbler. Når æblemosten er presset og tærten i ovnen, bliver de overskydende æbler samlet op og kørt på komposten eller rådner på plænen.
På den måde går der hvert år omkring 5 millioner kilo æbler til spilde i de danske haver – eller hvad der svarer til 200 store lastbiler fyldt med spiseklare æbler.
Overskudsfrugt får nyt liv
Det har den københavnske ciderproducent Decideret sat sig for at gøre noget ved. De har de sidste tre år taget imod lokale haveejeres overskudsæbler og byttet dem for cider.
– Det er en enorm ressource, der ellers går tabt hvert efterår, siger Jakob Paludan, medstifter af Decideret, og fortsætter:
– Vi bruger æblerne til en ultralokal københavner-cider, så overskuds-frugten får nyt liv i flasken. Vi har æbler af en helt særlig kvalitet i Danmark – også i haverne – som gør sig eminent til tør cider og mousserende frugtvin.