Design Awards 2020: Årets Rum

Prisen gives til skaberne bag et rum fyldt med atmosfære, der skiller sig originalt eller opfindsomt ud og skaber sin egen helstøbte verden. Se de nominerede her.

© Svinkløv Badehotel

Design Awards 2020

BO BEDRE hylder i samarbejde med Bolig Magasinet, Nordic Living og Costume Living det bedste design og de bedste designere i årets løb. I den forbindelse kåres Årets Rum. Se de nominerede her.

Yonobi Store af Studio 0405

Keramikbutikken Yonobi er designet af Nikolaj Lorentz Mentze fra Studio 0405.

Han har på overbevisende vis oversat virksomhedens brand og dens fortællinger til en rumlig oplevelse.

De store kampesten referer til noget naturligt, oprindeligt og forhistorisk, som også keramikken, som sælges i butikken gør, og samtidig er indretningen tilført moderne tekstiler og stål, som giver butikken et tidssvarende udtryk.

På den måde har Nikolaj Lorentz Mentze skabt et dynamisk interessant rum i sin egen ret.

Gasoline Grill af David Thulstrup

Gasoline Grill på den charmerende fransk-inspirerede Værnedamsvej kan nu ikke blot prale af at lave nogle af verdens bedste burgere, men præsterer også et verdensklasses interiør.

Studio David Thulstrup står bag indretningen, som løfter den klassiske amerikanske 60’er tankstations æstetik til helt nye højder.

Med galvaniseret stål, lysebrun og rød terrazzo, varmt LED-lys og speciallavede træskamler og originalt stuk, har de skabt et udtryk, som både er elegant, minimalistisk og moderne, og varmt, omfavnende og autentisk.

Babylon & Søpavillionen af William Potts/Wilsoni

Babylon & Søpavillionen af William Potts/Wilsoni

Er man ved at være træt af nordisk minimalisme, rene linjer og hvide vægge, så er Restaurant Babylon på den sagnomspundne Søpavillion i København et forfriskende indspark.

Med referencer til italienske Bar Basso i Milano eller den legendariske Bistro Raouls i New York, har William Potts indrettet restauranten med tunge gardiner, dekadente stole, hvide duge og dunkel belysning, som giver én en oplevelse af at træde ind i en surrealistisk og mystisk filmkulisse a la David Lynch, eller en underfundig drøm, hvor alt kan ske.

Svinkløv Badehotel af Chris Liljenberg Halstrøm

Svinkløv Badehotel af Chris Liljenberg Halstrøm

Svinkløv Badehotel er lidt af en institution for de danske familier, som gennem generationer har besøgt stedet år efter år.

Så da det efter en brand, blev genetableret, var det med stor respekt for den historie og tradition, som stedet besidder.

Chris Liljenberg Halstrøm har i tæt samarbejde med Louise og Kenneth Toft-Hansen løst den opgave til UG. Stedet har trods moderniseringen, bevaret følelsen af klassisk sommerhus-stemning, og farverne mimer stranden, klitterne, den blå himmel og solen lige udenfor på subtil vis.

Restaurant Lyst / Fjordenhus af Olafur Eliasson

Fjordenhus Restaurant Lyst

Restaurant Lyst i Fjordenhus i Vejle er helt ned til service og bestik specialdesignet af den dansk-islandske billedkunstner Olafur Eliasson og hans tegnestue, SOS.

Stedets maritime omgivelser er i restauranten fortolket på forskellig vis: Bordpladerne i farvet glas skaber skyggespil med lyset og associere til lyset i fyrtårne, spisestolene referer til bøjer og udspændte sejl holder spisepladserne adskilt.

Fisk og skaldyr indtages med bestik, formet som grene.

Restauranten opleves som et helstøbt Gesamtkunstwerk, hvor alle elementer spiller sammen med den mad, man får serveret.

LÆS OGSÅ