
Ole og Lars drømte om at sove i trækronerne
På en unik placering i Nordsjælland blev boligdrømmen til virkelighed i det arkitekttegnede sommerhus, der er som syet ind i naturen. Arkitekt Martin Kallesø står bag mesterværket.
AfDet er et helt usædvanligt hus – faktisk kan man se under det, og derfor har nogle døbt det en ufo, som er landet på bakketoppen i et sommerhusområde i Nordsjælland.
I så fald er det et nordisk rumskib af slagsen, for den gennemførte brug af træ ude og inde er ganske enkelt fremragende, og ud over at det ser smukt ud, så giver resultatet både en god atmosfære plus en blød akustik.
Og som den ene beboer siger det, så vågner man ikke op med tørre slimhinder. Det er nemlig tilmed endt som et sundt hus.
Den helt rigtige beliggenhed
Ejerne – Lars og Ole – kender området og har i en lang periode boet i et sommerhus fra 1930’erne i gennemført romantisk stil.
Troldebo hed det, og en dag smed en ældre mand en seddel i deres postkasse, for han ville gerne købe Troldebo, og det satte en proces i gang.
Det fristede at begynde forfra, og idéen om at bygge noget nyt opstod. Der var kun tre mulige byggegrunde i området, og da de kravlede op på bakken på den ene og følte sig midt inde i en skov, og der var fuldstændig stille, besluttede de sig. Her skulle det være.
Badeværelsets udtryk ønskede parret skulle være noget a la designhotel. I første omgang frygtede de, at rummet blev for lille, men med den hvide spanske marmor er badet blevet lyst og inviterende – og stort nok.
De sorte VOLA-armaturer giver kontrast til badeværelset, som med en hybenrød Montana-reol nærmest får et Bauhaus-look.