Otte meter over skovbunden i skoven ved Mariager Fjord ligger Danmarks første trætop-hotel, Løvtag. I skrivende stund udgøres hotellet af tre trætop-hytter, åbnet i 2019 af brødrene Rasmus og Lasse Lybæk og hotelchef og medejer Nanna Balsby efter en idé, de selv betegnede som gal eller genial.
– I starten var det bare en skør idé, og vi har flere gange undervejs været i tvivl om, hvorvidt den var gal eller genial. Heldigvis er det gået over al forventning, siger Rasmus Lybæk i en pressemeddelelse.
2300 på venteliste
Nu, fire år senere, har de oplevet en så massiv succes og efterspørgsel, at de har taget konsekvensen: Løvtags tre trætop-hytter udvides med yderligere tre, der forventes at stå klar i sommeren 2024.
Og det er nok en ekstra god nyhed for de 2300 håbefulde, der står på venteliste til at overnatte i trætoppene og vågne til lyden af fuglefløjt.
– Vi har en belægningsgrad på 100%, og vores eksisterende hytter er fuldt booket næsten et år ud i fremtiden, så vi glæder os rigtig meget til at tage de nye hytter i brug til sommer, siger Rasmus Lybæk i pressemeddelelsen.
Løvtagshytterne er bygget i otte meters højde omkring stammen på store, gamle træer. Indvendigt er man ikke i tvivl om, at man er midt i naturen, da træernes stammer er fritlagte og står som et vidnesbyrd på den spektakulære beliggenhed. Der er desuden etableret terrasser fra hytterne, hvorfra du kan nyde morgenkaffen og udsigten.
Det praktiske
- Hytterne er udstyret med fire sovepladser, køkken, toilet og udendørs bruser i otte meters højde.
- En overnatning hos Løvtag for to personer inkl. morgenmad koster fra 1950 kroner i lavsæsonen til 3950 kr. i højsæsonen.
- De nye hytter får navnene Eg, To og Læ. De eksisterende hytter hedder Et, Ro og Ly.
- Man kan allerede nu booke de nye hytter fra august 2024 her.
Se billeder fra hytterne nedenfor.