© Foto Christoffer Regild, Styling Maja Regild Interiors

Tine og Carsten var tæt på at opgive, men pludselig kom herskabslejligheden i palæejendommen dumpende. Og sikken en!

Et overflødighedshorn af detaljer, marmor og stukkatur og en stemning inspireret af 1920’ernes dekadence er noget af det, der kendetegner indretningsarkitekt Tine Lindeburgs hjem – en lejlighed på Hjalmar Brantings Plads i København indrettet med et misundelsesværdigt æstetisk greb, der oser af overskud og old Hollywood.

Der er få steder i København som Hjalmar Brantings Plads.

Centralt beliggende tæt ved byens søer og grønne parkanlæg er det en stille oase med træer, buske og historiske palæejendomme rundt om pladsen, der er formet efter den bastion, som lå ved det tidligere Østervold.

Engang hed den Stockholms Plads, men blev omdøbt i 1925 efter den svenske statsminister Hjalmar Branting (1860-1925), som vandt Nobels fredspris i 1921, og i hele kvarteret er der pladser og gader navngivet efter svenske byer, steder og vigtige personer.

I en af ejendommene bor parret Tine Lindeburg og Carsten Boje Møller.

I mange år boede de i Birkerød, nord for København, men havde et stort ønske om at begynde på et nyt kapitel i deres liv, efter at deres to børn var flyttet hjemmefra. Dog skulle det vise sig som en tæt på umulig opgave at finde den lejlighed med historisk charme og den perfekte beliggenhed i et roligt kvarter og tæt på byens liv, som de drømte om.

Lige indtil den dag i 2021, da de blev introduceret for en helt speciel herskabslejlighed på “beletage” med direkte udsigt til pladsen og storslåede, højloftede rum.

LÆS OGSÅ

Totalforvandling

Tine er indretningsarkitekt og blev i 1987 uddannet fra Skolen for Boligindretning, i dag en del af Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler for Arkitektur, Design og Konservering.

Hun arbejdede i mange år som indretningskonsulent på forskellige projekter med alt fra butikker til sommerhuse, kontorer og private hjem, indtil hun måtte sadle om til mindre projekter på grund af en alvorlig skade i ryggen.

Da lejligheden på Hjalmar Brantings Plads stod til at skulle totalrenoveres, var der derfor behov for ekstra kræfter, og hun allierede sig med indretningskonsulenten Sarah Fitzgerald, som tidligere har renoveret boliger af samme kaliber.

Sammen fik de lagt en god plan, som bl.a. indbefattede to nye badeværelser, ny placering for køkkenet, nyt sildebensparketgulv i eg og ny stuk i flere af rummene.

Inspireret af filmuniverser som Den store Gatsby

Stilistisk er Tine Lindeburg draget af 1920’ernes dekadence og art deco-stilens poetiske detaljer.

– I sin rene form kan den stil virkelig gøre noget for et rum. De art deco-inspirerede lamper i badeværelset, marmorstavene i sildeben, de buede spejle og gardinerne fra gulv til loft er lige præcis de elementer, der i dag er med til at fremhæve den stil i vores hjem, og jeg elsker det. Jeg har altid været meget inspireret af stemninger og filmuniverser, eksempelvis i Den store Gatsby, hvor douce farver danner baggrund for uendelig mange meter skønne lette gardiner, der flagrer i en poetisk dans, og det var præcis det visuelle billede, jeg søgte, fortæller hun.

Sammen med Sarah Fitzgerald gjorde hun sig mange tanker gennem hele indretningsprocessen for at få alle elementer og møbler til at passe ind i præcis den stil.

– Fx ville jeg gerne have en sofa, der klædte den ovale stue, men havde svært ved at finde en med buet form, hvor både komfort og stil hang sammen. Det endte med en tur til Paris, hvor min mand, Carsten, og jeg besøgte møbelforretningen Pierre Augustin Roses showroom, og sofaen Saint Honoré opfyldte alle kriterier for komfort og old Hollywood-vibe, som jeg har en svaghed for. Samtidig klæder dens runde form rummet på fineste vis, fortsætter Tine Lindeburg, der har brugt en farvepalet af douce toner brudt af enkelte farvenedslag overalt i indretningen.

"I flere tilfælde er det bare en enkelt farve eller komposition, som giver karakter"

Da hun tidligere måtte slippe de helt store indretningsopgaver, kastede hun sig over en anden passion, oliemaleriet, og har brugt meget af sin erfaring og inspiration her til farvesammensætningen af lejligheden.

– Det er nærmest terapeutisk for mig at male. På lærredet kan farvernes samspil prøves af og inspirere til nye tanker og idéer. I flere tilfælde er det bare en enkelt farve eller komposition, som giver billedet karakter sammen med et overraskende element. Det bruger jeg i min tilgang til indretning, når jeg prøver at skabe en bestemt stemning i et rum. Samtidig er det vigtigt, at øjet kan finde ro, og at overraskelserne ikke er for mange, for æstetik for mig er, når tingene harmonerer i både farver og former, siger hun.

– At renovere denne lejlighed var et enormt projekt, men det var det hele værd, for jeg bliver aldrig træt af at betragte de mange smukke detaljer. Sammen med Sarah Fitzgerald har det været en fin og kreativ proces, hvor hun har lyttet til mine idéer, introduceret mig for nyt design og skubbet til mine grænser.

LÆS OGSÅ