Grønt skab, Vintage skab, Stort spejl
© Maria Christensen

Maria bor på 57 m2: "Det gælder om at udnytte alle hjørner og kroge"

Kom med indenfor hos Maria, som har indrettet sin lille taglejlighed med smarte opbevaringsløsninger og dansk design.

Et hjem med kreative opbevaringsløsninger og finurlige detaljer

I en lejlighed på 57 m2 og med skrå vægge kan det være svært at få plads til alt det, man gerne vil. Maria har derfor tænkt kreativt og udnyttet alle kroge og hjørner og sågar pladsen bag dørene i lejligheden.

Hun har skabt en hyggelig oase, hvor æstetik er vigtigt - men praktikken endnu vigtigere, for som hun siger, så "nytter det ikke noget at fylde min lejlighed med ting, der udelukkende er flotte, men ikke passer til mine behov."

Kom med indenfor i hendes lille hjem og hør hendes tanker bag indretningen. Hun giver samtidig et par gode råd til indretning af små hjem med på vejen.

Det gælder om at udnytte alle hjørner og kroge, uden at det ser overfyldt ud — Maria Christensen

Hvor stor er din lejlighed?
Det er en 2-værelses lejlighed på 57 m2.

Hvor mange bor I i lejligheden?
Jeg bor her alene.

Hvad har været den største udfordring i forbindelse med indretning af din lejlighed?
Da jeg bor på 3. sal under taget, har jeg skråvægge i alle rum undtagen entréen (som dog kun er ca. 1,5 m2 “stor”). Det kan derfor være svært at få plads til alle tingene. Jeg savner især et kosteskab. Men det gælder om at udnytte alle hjørner og kroge, uden at det ser overfyldt ud.

Hvad er efter din mening den bedste løsning i din lejlighed?
Døren ind til stuen står næsten altid åbent. Derfor har jeg valgt at sætte skruer i væggen bag døren og hænge mit strygebræt, mit tørrestativ og min gulvmoppe på disse, så de er skjulte bag døren. Og der står faktisk også en lille 2-trins klapstige.

På den måde er der skabt et slags mini pulterkammer bag døren. Jeg synes selv, at det er ret genialt.

Hvad har du prioriteret ifm. indretningen af dit hjem?
Æstetik er vigtig for mig, men det nytter ikke noget at fylde min lejlighed med ting, der udelukkende er flotte, men ikke passer til mine behov.

Min sofa er eksempelvis “for stor” til min lejlighed. Men jeg kan lide, at gæster kan slænge sig og føle sig hjemme. Og desuden fungerer den også som min gæsteseng.

Hvad gør du helt konkret med opbevaring i din lejlighed?
De seneste år er jeg blevet vild med væghængte hylder. Men de skal være lette i udtrykket og må ikke være for dybe.

Fivesquare reolen fra We Do Wood har jeg hængende i både min stue og mit køkken. Den er perfekt til kopper - og dem har jeg mange af.

Hvad er dine bedste råd til at få det meste ud af kvadratmeterne?
Mit bedste råd er, at man skal tænke over dørene i lejligheden og enten bruge dem eller fjerne dem.

Døren ind til min stue agerer som sagt som kosteskab, min støvsuger gemmer sig bag soveværelsesdøren, og min køkkendør valgte jeg at fjerne og gemme i kælderen, så jeg kunne udnytte vægpladsen bag til to reoler/hylder. Jeg lukkede alligevel aldrig den dør, og det gav så meget luft og lys at få den væk.

Og så har jeg spejle i alle mine rum! Det giver fornemmelsen af et større rum og mere lys.

LÆS OGSÅ