Et lille hjem med store armbevægelser
På kun 47 m2 har den finske interiørdesigner Laura Seppänen formået at skabe et rummeligt hjem i Töölö lige uden for Helsinki. Med masser af opbevaringsplads og kreative løsninger kalder indretningen på lige dele opmærksomhed og beundring.
"At udføre arbejdet selv var den smukkeste del af projektet"
Du er vant til at arbejde med design og interiør, men var det anderledes at skulle indrette sit eget?
– Jeg har haft mulighed for at træffe hurtigere beslutninger, og så har jeg haft en helt anden frihed. Jeg har fået lov til at være skør og at arbejde uden begrænsninger. Jeg vidste på forhånd, at jeg ville designe nogle af mine møbler selv og udnytte muligheden for at skabe prototyper, som senere kunne komme i produktion. Bond-spisebordet med to forskellige ben og en bordplade af mikrocement er mit eget design, og jeg er helt vild med det udtryk, det har fået. Det blev fremstillet gennem et samarbejde med den finske virksomhed Decorativi og en lokal tømrer. Mine garderobeskabe i valnøddefiner blev produceret af køkkenfirmaet Nixi Keittiöt. De giver en varme og naturlighed til indretningen, som jeg holder af. Skabene med de flettede døre i soveværelset tilføjer et taktilt element og er også mit eget design. Der er en stor frihed i at designe sine egne møbler, fordi man kan tilpasse dem efter behov og æstetik.
Hvad betød det for dig at renovere lejligheden selv?
– At udføre arbejdet selv var den smukkeste del af projektet, fordi det gav mig mulighed for at se resultaterne med det samme. Det tog tre måneder at renovere lejligheden, fordi jeg arbejdede ved siden af. Jeg havde spinket og sparet i årevis, med håbet om, at jeg en dag ville kunne skabe mit eget drømmehjem, så på den måde føltes det ekstra godt at nå i mål.
Småt men rigtig godt
Hvordan løste du de problemer, der opstod undervejs i processen?
– Jeg venter stadig på at kunne renovere badeværelset, da en kommende rørrenovering i bygningen betyder, at det ikke ville have givet mening at skifte fliser. Jeg valgte dog at afprøve en løsning med mikrocement, som jeg dækkede de eksisterende fliser med. Det blev så flot. Jeg måtte også være fleksibel og gå på kompromis med køkkenet. Oprindeligt havde jeg planlagt at åbne endnu mere mellem køkkenet og stuen, men det var for dyrt at skulle støtte den bærende væg. I stedet væltede jeg en mindre del af væggen og delte køkkenskabene op i flere sektioner.
Hvordan lykkedes det dig at skabe det rummelige køkken på så få m2?
– Køkkenet er opdelt langs tre vægge, og alle skabene er specialbyggede af køkkenfirmaet Nixi Keittiöt. Jeg var nødt til at redesigne køkkenet på grund af den bærende væg og kom frem til idéen med at fordele skabene på de tre vægge. Nogle af elementerne står som i det gamle køkken, og her har jeg tilføjet en håndvask og noget mere opbevaringsplads. Det integrerede køle-fryse-skab fra Liebherr har en ismaskine på indersiden af lågen, og det er jo så smart. På modsatte væg har jeg valgt et induktions- komfur og ovn fra Witt med induktion samt åbne hylder. Den tredje sektion er et morgenmadsskab, der åbner op ud til gangen. Når man kommer ind i boligen, er køkkenet det første, man ser. Derfor gik jeg efter materialer af høj kvalitet, som fx bordpladen, der er i sort marmor.
Alle valg er nøje overvejet
Er der en løsning i hjemmet, du er særligt tilfreds med?
– Jeg gav de originale vindueskarme et helt nyt udtryk med nogle marmor- lignende keramiske toppe. Pladerne blev skåret i de rette størrelser og limet på de eksisterende vindueskarme. Det har skabt en ekstra dybde, der giver mere plads, men som frem for alt skaber et iøjnefaldende look. Det er vigtigt for mig, at hvert enkelt område i mit lille hjem er nøje overvejet og gennemtænkt.
Hvad inspirerer dig lige nu?
– Jeg bruger meget tid på at følge internationale mærker og designere, og så rejser jeg meget. København er min yndlingsby, og jeg bliver aldrig træt af at besøge den. Dér besøger jeg Studio Oliver Gustav, The Audo, museer, showrooms af skandinaviske mærker og gallerier på Nørrebro. Derudover inspireres jeg lige nu af syrebehandlet metal, forskellige træbehandlinger, spejl og glas i både møbler og strukturer og alt vævet eller knyttet.