
Da den øverste lejlighed blev sat til salg, øjnede franske Amélie muligheden for at indfri en vild boligdrøm
Galleriejer Amélie de Chalard har forenet tre lejligheder fordelt på tre etager det vildeste parisiske hjem, hvor kunsten får lov at fylde, og børnene ditto.
AfAmélie de Chalard, der står bag det kendte kunstgalleri Amelie, Maison d’Art, er oprindeligt uddannet inden for økonomi og slet ikke kunst.
Men hun har begge verdener med hjemmefra; hendes far er erhvervsadvokat, og hendes mor kunstner, så det lå ligefor, at Amélie også dykkede ned i sin egen kunstneriske passion, efter at hun havde afprøvet den finansielle verden.
Hun begyndte med et anderledes galleri i sin daværende lejlighed, hvor hun solgte værker af både ukendte og kendte kunstnere, og hurtigt syntes samlere, at det var spændende at se værkerne i hjemlige omgivelser.
– Kunst bør nydes i fredfyldte rum, hvor den besøgende føler sig hjemme, siger hun, der sidenhen har adskilt sit personlige hjem og professionelle galleri, men stadig fusionerer det bedste fra begge verdener: Hendes hjem ligner et galleri, og hendes galleri føles som et hjem.