Le Corbusiers gobelin

Vil du have fingre i Utzons private kunstsamling?

I dag åbner Bruun Rasmussen op for auktionen over Jørn Utzons private kunstsamling - blandt andet den skønne Le Corbusier gobelin "Les dés sont jetés”, der er vurderet til 700-800.000 kr.

Hvis du er hurtig - og har pengepungen fyldt op - så åbner Bruun Rasmussen Kunstauktioner i dag for en ret unik auktion. De har nemlig Jørn Utzons private kunstsamling under hammeren, og det forventes at blive et tilløbsstykke uden lige, når dørene åbner kl. 16.

"Vi glæder os utrolig meget til dagens auktion over Utzons samling. Forud for salget har vi promoveret udvalgte effekter på Collective Design Fair i New York og Den Danske Ambassade i London. Vi har derfor høje forventninger til auktionen i dag,” udtaler Frederik Bruun Rasmussen fra Bruun Rasmussen.

Blandt kunststykkerne er blandt andet Le Corbusiers gobelin "Les dés sont jetés”, der er vurderet til 700-800.000 kr.

Auktionen starter som sagt klokken 16, og adressen er Bredgade 33 i København, hvis du skulle have nogle hundredetusinde kroner, som lige nu brænder hul i lommen - eller hvis du bare skulle have lyst til at tage et kig på de fine værker.

Læs også: Ser du kunst eller en kæmpe vagina

Læs også: Hvem var Jørn Utzon