
Mias familie har givet julemenuen et vildt twist: "Det er en tradition, der har levet over 60 år i vores familie"
Hos Mia Dalgas og familien balancerer julen mellem det klassiske og det moderne. Julepynten er afstemt med indretningen og er et elegant samspil mellem nyt design og husets smukke originale detaljer og arkitektur.
AfI et stemningsfuldt hvidt vinterlandskab nord for København finder man familien Dalgas’ smukke imponerende villa. Her bor Mia Dalgas sammen med sin mand, Peter, deres to børn, Siggy på 18 år og Fiona på 16 år, og corgien Olga.
Da familien overtog huset i 2019, var det som at tage på en rejse tilbage i tiden. Huset er bygget i 1939 af arkitekt Oscar Gundlach-Pedersen, samme arkitekt, som har tegnet Forum i København.
Huset på 250 m2 med 130 m2 kælder er bevaringsværdigt.
– Huset stod i fuldstændig original stand og var til salg som et dødsbo efter en 100 år gammel dame, som havde boet der med sin familie og sine tre børn de sidste 60 år. Møbleringen lignede familien Varnæs’ hus fra Matador. Der var de smukkeste detaljer, højt til loftet og store, rummelige stuer og værelser. For slet ikke at tale om den iøjnefaldende trappe i hallen, fortæller Mia Dalgas.