Klassisk gråt køkken med indbygget vitrineskab
© Styling: Lone Monna, Foto: Pernille Greve

Se, hvordan en familie fra Frederiksberg fik plads til alt de drømte om i det nye køkken med ét simpelt greb

Når man elsker at kokkerere og nyde et glas vin, skal der både være plads til ekstra køkkengrej og vinkøleskabe. Familien på Frederiksberg fik det hele i deres loftshøje, grågrønne køkken.

Da familien på Frederiksberg faldt for deres drømme lejlighed i 2022, var det ikke på grund af villalejlighedens spritnye hvide køkken. For selvom det var flot, så var det alt for sterilt for Lotte, der som tandlæge har nok af hvide omgivelser til daglig.

I stedet drømte hun og familien om et klassisk landligt køkken i farver, og hvor de kunne dyrke deres store interesse for madlavning og delikate vine.

Da køkkenet er placeret i midten af hjemmet, skulle det også være et stemningsfyldt sted, hvor familien havde lyst til at opholde sig.

Via venner havde de hørt om Ballingslöv CPH og kontaktede dem for at få udfærdiget et tegningsoplæg.

Det viste sig, at oplægget ramte familiens ønsker spot on, ikke bare fordi det klassiske køkken passede perfekt ind i husets øvrige stil, men også fordi man bl.a. udnyttede højden i rummet uden at ødelægge stukken.

LÆS OGSÅ

De finurlige detaljer, der gør forskellen

Det blev til et køkken i massiv ask, som er bejdset i en klassisk grågrøn farve.

Øverst er der placeret ekstra overskabe, som er perfekte til opbevaring. Som konsekvens af dét er en charmerende detalje den massive træstige, som hænger på væggen; altid lige ved hån den, når der skal hentes noget øverst oppefra.

I køkkennichen, på både væg og bord, samt på køkkenøen er der lagt slidstærk lavasten af sorten Quartzite Atlantic, som med sit levende udtryk bringer et naturligt og råt element til køkkenet. Og netop det levende udtryk er gennemgående i familiens villalejlighed på Frederiksberg.

På væggene hænger unik kunst i spraglede farver, og generelt popper glade kulører og kunstneriske objekter op rundtomkring i lejligheden.

Skal familien fremhæve nogle ting, de især glæder sig over i deres nye køkken, så er det de finurlige detaljer: stigen, overskabene, og at der ikke er 100 % symmetri i opbygningen af køkkenet.

Men også den utrolig smukke lavasten på væggen finder de fantastisk, ej at forglemme glæden ved emhætten i bordniveau.

LÆS OGSÅ