Nord for København har familien Ene Wichmann skabt et rummeligt badeværelse i husets oprindelige kælder.
De rene linjer, rustikke overflader og træets gyldne farver leder tankerne hen på luksuriøse hoteloplevelser – og så er det ikke alene smukt, det er også praktisk.
I en ældre villa nord for København bor parret Sofie og Kim Ene Wichmann med deres to børn. Her har de indrettet sig i en enkel stil med rene linjer og med en reference til naturen igennem træets varme toner.
Stilren og rustik indretning
En stil, der også er gennemført på badeværelset, som er holdt i en simpel og varm farveholdning med egetræ, messing og store fliser i fokus.
– Vi ville have et funktionelt rum, der både var praktisk og rart at være i. Derudover var det vigtigt for os, at indretningen spillede sammen med husets oprindelige arkitektur, hvorfor vi valgte at holde nogle rene linjer, der giver en fin kontrast til de rustikke tværbjælker i loftet, siger parret.
Luksus og ro i hverdagen
Badeværelset er placeret i den oprindelige kælder, hvor man har gravet ud til en funktionel underetage med sove- og børneværelser foruden det rummelige badeværelse, hvor det nye og gamle spiller fint sammen i rummets gennemtænkte detaljer.
Armaturerne i messing følger eksempelvis de oprindelige messinghåndtag, der findes på alle husets døre.
De velovervejede løsninger får det smukke badeværelse til at emme af luksus og ro, men giver stadig plads til det praktiske.
Over toilettet er der således indbyggede hylder til opbevaring, mens de høje skabe både kan gemme nogle ting af vejen og udstille andre gennem de store glaslåger, der giver skabsvæggen en vis lethed.
De store fliser på vægge og gulv giver en smuk overflade, der er nem at rengøre, men de krævede dygtige fagfolk at lægge, da både hældning og hæftning var altafgørende.
Flisernes kolde grå farve i samspil med det gyldne træ skaber en kontrast i rummet, som parret er særligt begejstret for.
God energi og harmoni på badeværelset
– Vi bruger jo vores badeværelse hver dag, så det giver mening at lægge energi i indretningen. Rummet skulle ikke bare være æstetisk, men også være nemt at holde og funktionelt, så vi fx både kunne have opbevaring og klædeskabe der, hvor det giver mening for os, fortæller de.
Æstetik og praktik går altså op i en højere enhed på familien Ene Wichmanns badeværelse, der byder på hverdagsluksus og en følelse af at være på hotel derhjemme.