Jul i sommerhuset

Hvem siger, at sommerhuset absolut skal lukkes ned om vinteren? Denne familie drager traditionen tro hvert år i december til deres lille fritidshus, som udgør en stemningsfuld kulisse.

© Martin Dyrløv

Med to små børn er nemme løsninger i høj kurs hos familien Samsø Pedersen. Komplicerede juledekorationer og daglange middagsforberedelser kan have sin charme, men lige nu prioriteres tiden med Filippa, 4, og Lucas, 6, højere end de store, kreative udfoldelser. Måske derfor passer det familien så fint at tilbringe julens fridage i sommerhuset, hvor alting foregår i et andet tempo.

En tur til købmanden tager nemt en halv formiddag, for køen er lang, når købmanden tager sig tid til en snak med hver enkelt af kunderne. Turene til den nærliggende plantage og bageren bliver også hurtigt til små projekter, som gøres med trækvogn eller, når det sner, på kælk godt pakket ind i tykke tæpper.

I det hele taget falder pulsen godt ned, når familien Samsø Pedersen lægger storbyen bag sig og sætter kursen mod deres lille, sortmalede træsommerhus i Nordsjælland, tæt på skov og ikke langt fra vandet.

  • Børnene elsker traditioner, og tingene skal helst foregå, som de plejer. Så det første, vi gør, når vi kommer herop, er at tage til stranden, hvor vi samler ting til at pynte huset op med, fortæller familiens mor. Nede på stranden bliver børnenes små spande hurtigt fyldt med kogler, mos, pinde, blade og muslingeskaller, som skal forvandles til julepynt.

I sommerhuset er der ingen temaer eller forudindtagede holdningner til farvevalg. Stemningen bliver slået an af de materialer, naturen byder på, og suppleres med stearinlys og friske blomster. Og netop den meget enkle, nemme dekoration af sommerhuset er kendetegnede for familiens generelle holdning til julen.

  • Vi har jo, som de fleste, altid meget travlt i december med arrangementer af forskellig slags. Derfor er det ekstra rart at holde fast i traditionen med juleferie i sommerhuset, hvor vi virkelig har mulighed for at falde ned i ro og fred.

Dog bliver kassen med mormors gamle julekugler hvert år medbragt. De er så fine og skrøbelige, at de bedst egner sig til pynt på et fad frem for på juletræet, hvor de nemt splintres, hvis de falder ned. Juletræet er et must og hentes på vejen til sommerhuset.

Da pladsen er trang i huset, og træet fylder godt i stuen, pyntes det med indisk julepynt som håndsyede hjerter, stjerner og kugler i farve-strålende stoffer. De kan nemlig ikke gå i stykker, når der leges eller danses vildt omkring træet!

© Martin Dyrløv

Udestuen bruges hele året og er skøn ved juletid - især hvis man er så heldig, at der er faldet sne udenfor.

© Martin Dyrløv

Rensdyrskindet på kurvestolen er købt på et spejder-loppemarked, mens sofabordet oprindeligt er et spisebord.

© Martin Dyrløv

Der bliver altid tændt op i kakkelovnen, inden turen går til stranden for at samle pynt.

© Martin Dyrløv

Juledekorationen er helt enkelt lavet af et fad med tykt mos, hvori der er stukket en masse små, lyspærer.

© Martin Dyrløv

I soveværelset er der lige blevet plads til en stor seng, en børneseng og et skab.

© Martin Dyrløv

N står for nisser! Det gamle bogstav i jern er fra en nedlagt butik og fundet på nettet - prøv www.frou-frou.dk.

© Martin Dyrløv

Hjørneskabet stod her, da familien overtog sommerhuset.

© Martin Dyrløv

Kalendergaverne er pakket ind i brunt pakkepapir fra posthuset og bundet med rødt sejlgarn.

© Martin Dyrløv

En sølvbakke bliver til en funklende juledekoration. Sæt vinterblomster i små vaser sammen med stearinlys.