To forslag til nyt køkken i Østerbro-lejlighed

Udnyt kvadratmeterne i din gamle lejlighed ved at ændre plantegningen for dit køkken og bad. Få indretningsekspertens bedste råd her.

Hej Lone,

Jeg er den heldige ejer af en gammel lejlighed på indre Østerbro, som trænger gevaldigt til et større badeværelse. Som jeg selv ser det, har jeg to muligheder:

A Lave helt nyt badeværelse i enden af køkkenet, hvor rummet bliver brudt op af en stor åbning. Så ville jeg lave en halvvæg foran hoveddør, som skulle fungere som entré, og så ellers åbne op, så man mere eller mindre går direkte ind i køkkenet.

Det ville give badeværelset udgang til køkkenet, hvilket jeg egentlig synes er ret uhensigtsmæssigt, men grundet de to skorstene ved jeg ikke om man kan få indgangen den vej ind til den nuværende spisestue.

B Tage en del af køkkenet med til det nuværende badeværelse, det vil evt. blive et lidt opdelt køkken grundet væggen der ligesom går igennem køkkenet, samt det ville betyde at bagtrappen pludselig befandt sig i badeværelset.

Med venlig hilsen Henriette

Kære Henriette.

Du kan helt sikkert få et dejligt nyt badeværelse i den lille køkkenniche især hvis du lader toilettet blive hvor det er i dag. Hvis det viser sig at der ikke kan blive plads til en dør imellem de to skorstene, så skal du nemlig igennem køkkenet og så er det rigtig rart hvis toilettet bliver i sit eget lille rum.

Hvis vi forudsætter at der er plads til en badeværelsesdør imellem skorstenene, så lukker du helt af til køkkenet, hvilket giver dig en rigtig god mulighed for en langt bedre udnyttelse af køkkenet med en ny langside.

Jeg ville så bytte om på soveværelse og stue, så de to stuer kommer i forlængelse af hinanden og soveværelset med direkte adgang til det nye badeværelse. I soveværelset kan du med fordel placere døren som vist, så du får glæde af lyset far den franske altan videre ind i stuerne. Det giver også et godt hjørne til skabe og opbevaring.

Den anden løsning med at lægge noget af køkkenet til toilettet er heller ikke så dumt og der er masser af ombyggede badeværelser der har fået køkkentrappedøren med i indretningen.

Her vendes potten så der bliver plads til en bruseniche i det nuværende toiletrum hvilket giver god skabsplads på begge sider af vasken, evt. også plads til en vaskemaskine, men så langt ned i detaljerne kan jeg desværre ikke komme med så unøjagtig en tegning. Ulempen ved denne indretning er at der ikke kommer vindue i det nye bad.

Køkkenet åbnes ind mod spisestuen så du næsten får et alrum med altan og god plads, - jeg ville evt. rette væggen ud, så der bliver ekstra plads og lidt mindre plads i soveværelset…

Venlig hilsen Lone