10 nye måder at spare penge på ved at dele
Vidste du, at du kan spare penge på at dele disse ting med andre? Se alt det hotte og det nye inden for deleøkonomi.
Der kommer hele tiden nye deletjenester og spin-offs på deleøkonomien. Nogle er veletablerede og på alles læber, andre har endnu ikke krydset atlanten fra deletjenesternes moderland: USA.
Én tjeneste, der endnu ikke er kommet til Danmark, er Spinlister. Her kan du udleje din cykel, dit surfboard eller snowboard.
Lånet kan på Spinlister ske i fuld tryghed. Firmaet giver i hvert fald garanti for den skade, der måtte ske på "befordringsmidlet": Op til 1.000 dollars for ski og snowboards - og 10.000 dollars for en cykel (nok ikke en Kildemoes..).
Airbnb formidler udlejning af private boliger til ophold og feriebolig og er et af lokomotiverne inden for deleøkonomien.
Firmaet opstod i San Fransisco i 2008 og gør i dag boliger tilgængelige i 190 lande. Blandt slagnumrene er blandt andet 1.400 slotte.
Airbnb handler meget om tillid. Succesen for udlejeren opnåes ved at opbygge et godt ry via anmeldelser og ratings.
Airbnb buldrer derudaf, selvom konceptet har mødt en del kritik. Blandt andet garanterer Airbnb ikke for, at boligerne faktisk må udlejes.
Uber er en delebaseret taxitjeneste. Med udgangspunkt i en app skaber den kontakt mellem folk, der har brug for taxi-lignende transport, og private bilejere.
Tjenesten hviler ligesom Airbnb på et sindrigt system af rating og anmeldelser.
Uber er enorm i USA. I København har tjenesten allerede etableret sig, og Århus er på vej.
Uber har dog mødt en del modstand både fra politisk hold og fra taxibranchen. Kritikken går blandt andet på, at Uber underminerer løn- og arbejdsvilkårene for taxichauffører.
Instacart er endnu en amerikansk deletjeneste. Her downloader man også en app, og gennem den finder man en personlig shopper, som Instacart har clearet.
Firmaet har aftaler med flere store butikskæder i USA. Hvis man handler i disse kæder, kan handlen foregå endnu hurtigere, fordi betalingen foregår over nettet.
Instacart findes endnu ikke i Danmark. Det danske online supermarked Nemlig minder lidt om Instacart, men er dog stadig et supermarked, som man bare kun kan handle i via nettet.
Danmark er også med i deledillen. Gomore blev allerede oprettet i 2005 af to danskere, der studerede filosofi i Tyskland, og som gerne ville have et billigt lift hjem for dem selv og deres venner.
I dag er det en stor tjeneste for samkørsel og biludlejning mellem private. Der er efterhånden op imod 300.000 brugere i Danmark, og firmaet har også etableret sig i Norge og Sverige.