
Her er de 27 bedste designnyheder, du kan finde i butikkerne nu
Der kommer hele tiden nye designlækkerier til – vil du opdateres på de bedste, så læs med her. Listen opdateres løbende!
Af — 08. august 2023Artiklen opdateres løbende
Hold dig ajour med tidens hotteste designnyheder fra formidable brands i både ind- og udland med denne artikel.
Sæt den på din bogmærkeliste, og du vil aldrig mangle inspiration til hverken store møbler som sofaer, senge, spiseborde og stole eller vidunderligt boligtilbehør som lysestager, vaser, fade mm.
Du finder også nyt design dedikeret til uderummet - hvad enten du har have, altan eller terrasse, finder du inspiration til at give udelivet et pift.
God (design)jagt!
De bedste designnyheder netop nu
Fyr med fine fornemmelser
Normann Copenhagen har også set det.
At fyrretræ er blevet 2023s hotteste træsort til møbler men, hvor mange designs med udgangspunkt i fyr, er til at sidde på, har Normann Copenhagen lavet et opbevaringsmøbel med gode gedigne planker af fyr, der vil stå smukt i rå form eller taknemmeligt kan opdateres med farvet linolie.
Reolen kommer med både 4 og 9 rum samt i en konsol-model med 4 rum i forlængelse.

Poetisk lys
Ferm Living har efterhånden sat en fed streger under deres evne til at skabe poetiske lamper, hvis organiske former og taktilitet taler til sanserne. Poem Lamp er ingen undtagelse, og vi er vilde med det bløde, diffuse lys.
Den kommer også som bordlampe. Væglampen kan fås i to størrelser.

Opgradering til soveværelset
Bløde tekstiler og naturlige materialer er nøgleord i Bolias udvalg til soveværelse. Det gælder også sengegavlene Feng og Haven, der er blevet suppleret med nye stoffer.
På billedet er det Feng, der er stylet i en rolig og smuk atmosfære. Den elegante og luksuriøse Feng-serie kommer i et bredt udvalg af stoffer og beroligende nuancer, som tilføjer en følelse af velvære til ethvert soveværelse.

Drømmende daybed
Den stringente TK8 Daybed er noget af det første danske design, de rejsende møder, når de lander i Københavns Lufthavn, hvor den har været en del af indretningen siden 2009.
TK8, som hidtil kun har været polstret i læder, bliver nu for første gang tilgængelig i kanvas. TK8 Daybed har et selvsikkert formsprog med enkle og geometriske linjer, hvor kombinationen af varmt træ, køligt, børstet krom og naturligt kanvas fanger blikket. De dynamisk svungne ben og sædet i tekstil, der synes at svæve over stellet, tilføjer en levende, uformel lethed til udtrykket.

80 år med plisserede klassikere
Le Klint fylder 80 år. Det fejrer brandet med lanceringen af en række nye designs, blandt andet gulvlampen Model 328 designet af franske Aurélien Barbry, som også tidligere har designet for Le Klint.
Med en sofistikeret konstruktion er Model 328 enkel men med et lille tvist ved foden. Standeren sidder fast til foden ved hjælp af en elegant messingdetalje, som gør, at designet har et stærkt nutidigt udtryk. Lampen kommer også som bordlampe, der har samme detalje ved foden.
Gulvlampe, Model 328, Le Klint, 10.995 kroner. Lanceres i efteråret '23.

I seng med ståltrenden
Det måtte ske før eller siden - den altoverskyggende ståltrend er nu nået til soveværelset. Danske Moebe lancerer en limited edition-seng i kun 100 eksemplarer, produceret i det populære materiale.
Den er fuldt udvidelig mellem 90 og 180 cm, den er fleksibel og tilpasser sig brugerens behov. Sengen er miljømærket, og samtlige materialer lever op til certificeringsstandarden.
Stålseng, Moebe, fra 13.000 kroner. Find den her.

Smukke serveringsskåle
Broste Copenhagen lancerer med Sylvia en to-i-en praktisk glasskål, der gør livet i køkkenet nemmere - og flottere. De transparente skåle kan både bruges til at servere snacks og opbevare rester. Kommer i to størrelser, der kan stables og vaskes i opvaskemaskinen.
Glasskåle, Sylvia, Broste Copenhagen, 299-649 kroner.

Gensyn med ikonisk design
Efter knap halvfjerds år reintroducerer Fredericia Furniture nu Børge Mogensens hylde BM29 designet i 1956. Et elegant og enkelt design håndlavet i Danmark, der som meget andet fra Mogensens hånd, stadig er lige så aktuelt nu som dengang. Hylden BM29 er alsidig og kan bringe stemning i alle hjemmets rum, hvor det med fire forskellige størrelser er muligt at gå fra en enkelt opsætning med to hylder til at udbygge en fuld væg.
BM29 håndlaves i Danmark og lanceres i både eg og valnød behandlet med en mat lak.

Ny stol inspireret af burrata
Normann Copenhagens nye serie Burra består af en spisebordsstol og en lavere loungestol. Som navnet måske antyder, er stolene designet med udgangspunkt i bløde former. 'Burra' står for burrata; den berømte og runde italienske ost, der har inspireret designet til at være komfortablt og blødt og samtidig have en behagelig og imødekommende æstetik.

Svøbt i pasteller
FDB Møbler præsenterer et helt nyt samarbejde med det kreative brand File Under Pop. De to brands er gået sammen om at iklæde den velkendte J46 stol i fire helt nye farver fra File Under Pops inspirerende farveunivers; nøje udvalgt til at give den ikoniske klassiker nyt liv. Stolen fås i farverne Roots, Dust & Bones, Violet Hair og Young & Beautiful og forhandles hos FDBs butikker og udvalgte forhandlere.

Luksus til børnene
Georg Jensen Damask har for nyligt lanceret en smuk og poetisk kollektion til børnene, der inviterer til ro og leg.
FOREST quiltet tæppe og børnekuffert er begge prydet med et mønster af spæde træer, dådyr og kaniner vævet ind i tekstilet med en klassisk damask-teknik og er lavet i økologisk bomuld.

Organisering
Det danske designbrand Squarely Copenhagen lancerer nu en nyhed i deres udvalg af plantemøbler. Den nye TableORGANIZER er den perfekte tilføjelse til kontoret med plads til en masse opbevaring – og selvfølgelig også en lille grøn plante.

Træning på den flotte måde
...bliver ikke meget nemmere end med Bolias nye Lenya-yogaserie: Produkterne er lavet af kork, læder og skum af 30% genbrugspolyethylen, og beklædt med praktiske detaljer som bærehåndtag og stropper.

Japanske toner
Japanske Koyori introducerer et nyt spisebord samt spisebordstole designet af designduoen GamFratesi, der også står bag et af Royal Copenhagens nyere stel.
Miau-serien kommer i massivt egetræ eller valnød. Det nye Miau-bord fås i både en oval samt en rektangulær udgave
Lanceres i juni 2023.
Miau-spisebord, Koyori, pris endnu ikke angivet.

En fod til et ikon
De ikoniske lysestager fra Stoff Nagel kan snart sættes på en gulvstander - og dermed kan din samling (hvadenten den er stor eller lille) bruges på en mere alsidig måde.
Gulvstander lanceres i krom med zink legering og har en højde på 70 cm.
Hos udvalgte forhandlere fra august 2023.
Gulvstander, Stoff Nagel, 1500 kroner.

En æstetisk... brandalarm
Brandalarmer er ikke just synonym med æstetik. Indtil nu. ONE A har lancderet brandalarmen Storm Medium Smoke Relay, der med sine 14 mm. er den tyndeste brandalarm i verden. Den er også ret smart - Smoke Medium Smoke Relay kan forbindes med op til 24 enheder og kan trådløst tilsluttes op til 40 enheder.

En klassiker til samlingen
I samarbejde med Piet Heins familie præsenterer Sibast Furniture for allerførste gang den superelliptiske stol, Piet Hein. Piet Hein-stolen lanceres med sort stålstel, så nu er kollektionen udvidet med en krom og fuldpolstret udgave.
Piet Hein-stolen lanceres med sæde og ryg i valnød eller egefiner, og fås nu også i en ny krom og fuldpolstret udgave, med eller uden armlæn. Fås som barstol i to forskellige højder.

Tag lyset med ud
VIBIA har introduceret en serie lamper designet af Victor Carrasco. Out, hedder serien, der skal bringe intimiteten af indendørs belysning udendørs.
Out fås i en række beroligende farver og består af to kegler, der er forbundet af en fleksibel stang, der strækker sig lodret ud i luften, før den bøjer sig i en bred bue.

En cocktail på kanten
Svenske Anni Cernea står bag cocktailglassene Cliffhanger, der er inspireret af arkitektegnede boliger placeret på klipper rundt om i verden.
Glassene hviler på kanten af de massive marmorblokke og fås i hvid, grøn og sort marmor, der fungerer som en perfekt kontrast til de krystalklare glas.

En skinnende magasinholder
I samarbejde med C. F. Møller Architects introducerer Gejst magasinholderen Silia. Den fås i både sort og rustfrit stål og fungerer også som en fin skulptur, hvis ikke man ønsker at bruge den til magasiner, bøger, spil eller andet.
Silia introduceres i to varianter med forskellige udtryk - den ene lavet af sortbejdset eg, mens den anden har en sort kant og en højglanspoleret stålflade.
Forventes på lager ultimo juli.
Magasinholder, Gejst, fra 1499 kroner.

En mobil makker
Matagi fra Greenholt er en lille foldbar, transportabel "jagtstol", som fås i to størrelser. Den er udarbejdet i bøgetræ og kernelæder - materiler, der kun bliver smukkere, når det får patina. Stolen kan bruges både inde og ude.
Matagi Stool fås i to størrelser/højder: Small højde 50 cm. Large højde 65 cm.

Det multifunktionelle møbel
25x25-systemet fra Konga Cph er et fleksibelt hyldesystem, der kan designes og sammensættes fuldstændig, som det passer dig. Oprindeligt er systemet designet til køkkenet, men de fine hylder kan også bruges på børneværelset, til at skabe en stor bogreol i stuen, i entreen eller på kontoret.
Hylden er produceret i Litauen i 100% egetræ.

Bløde kurver til stuen
Danske New Works har tilføjet nye møbler til møbelserien Covent. Afrundede former og bløde puder er fællesreferencen for både sofaen og lænestolen, der er blandt de nyeste tilføjelser. Fælles for dem alle er, at de kan polstres med tekstiler efter eget ønske, så her får du et nyt møbel, du kan forme til at passe perfekt ind hos dig.
Nyhederne lanceres 1. juni 2023.
Covent Residential Sofa, New Works, fra 44.995 kroner.
Covent Lounge Chair, New Works, fra 14.995 kroner.

Til 'Japandi'-elskeren
Tsugi-hylden er designet i krydsfeltet mellem japanske designtraditioner og skandinavisk æstetik. Oprindeligt blev den designet til Carl Hansen & Søns showrooms, men efter stor efterspørgsel satte man den i produktion.
Hylden måler 100 x 20 cm og er produceret i FSCTM-certificeret eg og teak (FSC C135991) og messing.

Pudebetræk af overskudstekstiler
I et nyt samarbejde med lokale, sociale virksomheder på tværs af Asien, lancerer IKEA MÄVINN. Kollektionen er lavet med naturfibre og overskudsdemin og byder på fine, taktile detaljer - blandt andet pudebetrækket, der kombinerer lyse og mørke denimpatches med håndbroderede kanter.
Betrækket lanceres 1. juni 2023.
Pudebetræk, IKEA, 99 kr.

Til dig, der ikke har grønne fingre
Elsker du planter og blomster, men forstår du ikke at holde dem i live, er kunstige blomster vejen frem. Der er kommet flere fine bud, der næsten ikke er til at se ikke er ægte blomster. Blandt andet den blå orkide fra Bloom Objects, der står smukt i den bionedbrydelige, skulpturelle vase.

Som sendt fra himlen
Dusk hedder bordlampen fra danske 101 Copenhagen. Udover at være lampe er den også et kunsterisk, skulpturelt indslag, der minder om en planet. Den er produceret i oxideret aluminium, der giver overfladen sin rå struktur - næsten som en skyet aftenhimmel.
