Hvem skulle have troet, at et brugt drivhus kunne give så meget værdi både ude og inde?

Et lille glashus på toppen af en modernistisk villa hjemme hos arkitekterne Eva Kristine Brørup og Stefan Valbæk har vist sig at give meget mere end bare 12 overdækkede kvadratmeter.

Kaffedrikning på taget var startskuddet til en tagterrasse

Det er ikke første gang, at Eva Kristine Brørup og Stefan Valbæk har redefineret rum i deres villalejlighed, siden de købte den i 2005. Eller faktisk købte de hele den modernistiske villa fra 1933, men planen var hele tiden at lave huset om til to boliger, én lejlighed i stueplan og én på førstesalen – sidstnævnte er, hvor de selv bor på 130 m2 sammen med deres tre efterhånden store børn.

De har altid indrettet sig efter behov – en lang altan med udgang fra køkkenet er blevet omdannet til ældstedatterens aflange, solrige værelse med udsigt over haven. I skrivende stund er et lille anneks ved at blive sat i stand, så de to ældste døtre kan rykke derud, hvis de har lyst.

På nordsiden af huset er der sat ovenlysvinduer i alle værelserne, som ikke er specielt store, for at få mere lys ind. Og nyeste tiltag er et lille glashus på tagterrassen, hvortil der er direkte adgang fra en trappe i stuen.

– Vi ærgrede os over, at vi hvert år måtte lukke for tagterrassen hen mod slut august og først åbne hullet derop igen hen på foråret, forklarer Stefan.

Tagterrassen kom til for ti år siden, efter at Eva og Stefan havde kravlet op på taget for at drikke kaffe via en stige tilpas mange gange.

– Fra at have været nede i haven med hækken og træer, der lukker sig om en, var det fedt at tage gåturen op igennem huset og så komme herop og bare kigge ud over horisonten. Udsynet er virkelig godt, der er bare himmel overalt. Man bor tæt i byen, så øvelsen var, hvordan vi kunne tilføje noget åbenhed, siger Stefan.

Hen over sommeren 2022 satte parret så det lille glashus op. Fordi det var et eksperiment, om det kunne fungere, fandt de huset brugt hos en privatperson, og Stefan tog ud og skilte det ad for så at sætte det op igen på taget.

– Det skaber en interessant balance imellem ude og inde. Før vi satte det op, var rummet heroppe 100 procent udenfor. Lige nu føles det som halvt ude, halvt inde, men vi trækker det faktisk endnu mere indenfor, fordi vi lægger gulv herinde, siger Stefan om næste fase af tilbygningens liv, hvor det skal have douglasplanker fra Dinesen på.

- Vi lader huset knopskyde

Glashuset er med vilje placeret oven på trappen, som bliver bindeled mellem det og lejligheden nedenunder og gør overgangen mellem de to mere glidende.

På den måde bliver det mere en tilbygning og mere integreret ude som inde, frem for hvis man skulle ud på terrassen for at komme ind i det. Så hvor der før bare var én stor flade på tagterrassen, er der nu i stedet skabt nogle zoner med sofaen på den ene side, spisepladsen på den anden side og køkkenet for sig.

I og med at familien på fem bor relativt tæt, er glashuset tænkt som et sted, hvor man kan gå op, hvis man har brug for lidt ro fra alt det nedenunder, forklarer Eva og fortsætter:

– Idéen opstod ud fra et ønske om en funktion og tanken om, om vi kunne skabe en oplevelse og et rum, som var anderledes end det, der allerede var i lejligheden. Huset er jo en massiv klods i sig selv, så det var ret vigtigt, at det skulle være et helt let udtryk her på toppen. At indtrykket bliver, at det arbejder sig op mod himlen og så står til bygningen som et slags smykke eller en lanterne på toppen og lyser.

Som arkitekter bygger Eva og Stefan både nyt og renoverer gammelt, og på tegnestuen såvel som hjemme hos dem selv er udgangspunktet altid at kigge på, hvor meget kvalitet der er i det allerede eksisterende.

– Hvis man nu overvejer at gøre det samme, er der nogle ting, man skal tænke over. Som eksempelvis med en udestue. Ofte tænker folk, at den skal ligge i forlængelse af en stue, som er husets sociale rum, hvilket resulterer i, at man lægger et rum udenpå, som æder alt lyset. Det ødelægger stuen og gør det til en stor ganglinje. Når man putter en tilbygning på, er det utrolig vigtigt, hvor man placerer den, hvad der er inde bagved, og hvordan man kommer ud i den, siger parret og fortsætter:

– Vi kunne godt veksle den her lejlighed til et større hus, men så kunne vi ikke bo i det her område. Og det vil vi gerne. Så derfor lader vi huset knopskyde i stedet.