køkken
© Styling: Elisabeth Kruse/GlottiPress, Foto: Stine Christiansen

"Farverne er plukket ud fra Thorvaldsens Museum i København"

Alle, der har været på Thorvaldsens Museum i København, ved, hvordan du bliver slået omkuld af farverne. De samme indtryk får du, når du træder indenfor hjemme hos Charlotte og Mark Werdelin.

Tæt ved Hundesømosen, Ermelunden og Bernstorffsparken, omringet af masser af store gamle træer, ligger Charlotte og Mark Werdelins patriciervilla fra 1903. Og imens facaden og det ydre holder et klassisk, hvidt udseende, så sker der noget helt andet indenfor. Her er det nemlig en lidt utraditionel klassiker, der har været inspirationskilde.

– Farverne er plukket ud fra Thorvaldsens Museum i København, fordi det inspirerer mig rigtig meget, og derfor har vi valgt at indrette hjemmet i samme ånd, forklarer Charlotte Werdelin, der fandt den endelige farvepalet hos Tapet-Cafe i Gentofte, og da først den var besluttet, og væggene malet, blev huset indrettet, rum for rum.

Mark Werdelin er arkitekt og har derfor tegnet mange af hjemmets løsninger, ligesom han selv har udført flere af dem, som eksempelvis bygget to trapper.

– Mark ser altid mange muligheder, og det er det, der gør det sjovt at bygge om og indrette. Da vi købte huset, vidste vi derfor også allerede, at vi ville flytte køkkenet, der oprindeligt stod i karnappen, hvor vi i dag har spisebordet stående, og han tegnede flere forskellige forslag, inden vi landede på det endelige udtryk, fortæller Charlotte.

LÆS OGSÅ

De mange nøje udtænkte valg

Og sådan er der mange funktioner, der blev flyttet rundt under renoveringen. Oprindeligt var der en trappe til kælderen i den nuværende garderobe. Den blev lukket af, og en væg væltet, så der blev plads til garderoben, og kældertrappen blev rykket til køkkenet. Det samme skete med trappen ud til gårdhaven, der blev flyttet fra stuen til køkkenet.

– Vi ville gerne have en stor køkkenø i stål, hvor vi kunne arbejde fra begge sider. Vi holder meget af at lave mad, og der er en stålplade virkelig funktionel og genial at arbejde på. Sammen med højskabene i malet egetræsfiner giver det et superflot udtryk.

Den alsidige farvepalet er med til at sætte stemningen i hvert rum og gøre dem åbne og indbydende som stuen og køkkenet og hyggelige og intime som soveværelset.

Der var masser af overvejelser undervejs, som eksempelvis i køkkenet, hvor parret først ville have, at væggene skulle være blå. Den farve endte i stedet i loftet, da de besluttede sig for, at skabs væggen med højskabe og resten af rummets vægge skulle være mere over i en gullig hvid. Gerigten rundt om døren var først hvid, men Charlotte syntes, at den var lidt “flad” i samspillet med de andre farver. Og når man kommer rundt i hele huset, kan man se, at de udvalgte farver går igen og binder etagerne sammen til en helhed.

– Den lyse stribe er samme farve som vægge og højskabe i køkkenet, og den røde farve er den samme som væggene i garderoberummet, siger Charlotte om fyrretræsgulvet i soveværelset, der, i stedet for at få en tiltrængt slibning, blev malet. Hun fortsætter:

– Disse farver er mere “gamle” i deres udtryk. Jeg synes, de passer godt til huset. Den grønne er skøn i soveværelset og giver en hyggelig stemning.

LÆS OGSÅ