
Er du vild med design, kunst og arkitektur? Så må du ikke snyde dig selv for disse aktuelle udstillinger
Det bugner med nye udstillinger og spændende muséer, der slår dørene på enten igen eller for første gang. Vi har samlet nogle af de meste interessante udstillinger lige nu til dig, der er fan af design, kunst og arkitektur
Af — 19. marts 2026Med foråret kommer ikke bare de længe dage - der er også tradition for nye udstillinger på en lang række museer, kulturinstitutioner og kunsthaller.
Sådan er det også i år, hvor der er masser af godt i vente for dig, der gerne vil dykke ned i designhistorien, opleve nye stemmer i kunsten, kastes bagover af momnumentale installationer eller se kunst med historiske vingesus.
Læs med herunder, hvor vi har samlet nogle af de mest interessante udstillinger, som du kan se nu eller glæde dig til at opleve senere på foråret.
Museum Wegner: Åbningsudstilling
Også i Tænder åbner et nyt museum. Den 1. april åbner første fase Museum Wegner nemlig i den tidligere marksgård Hestholm, der har en lang historie tilbage til 1300-tallet.
Her vil du kunne opleve møbelarkitektens mest prominente og mindre kendte værker i en permanent udstilling, mens der løbende også vil være særudstillinger.
De næste faser af byggeriet forventes færdigt inden længe, og både de nye bygninger og renoveringen af tegnet af Cobe Arkitekter.
Besøg Museum Wegner fra 1. april 2026

Dansk Arkitektur Center: 40 år
Den 26. marts kan Dansk Arkitektur Center fejrer sin 40-års fødselsdag, og det sker med en masse spændende ting på programmet – og gratis adgang hele dagen.
Du kan blandt andet se en AfterDAC-talk, hvor Ane Cortzen taler med Peter Mygind og arkitekt Ebbe Lavsen om fællesskaber og kærligheden til de bygninger, vi allerede har. Og så er der masser af sjove aktiviteter for børn og barnlige sjæle.
Du kan også bruge anledningen til at se den aktuelle udstilling Age of Nature om akitekturens rolle i folholdet mellem mennesker og natur. Eller se det permanente arkitekturgalleri So Danish, der er spækket med dansk design og arkitektur fra ikoner som Arne Jacobsen og Nanna Ditzel.
Se hele programmet her, og deltag i begivenheden 26. marts fra kl. 10.00 til 21.00

Frederiksborg Slot: Gobelin – I tråd med tiden
Hart du været på Frederiksbog Slot i Hillerød, har du næsten med garanti også lagt mærke til de imponerede gobeliner, der pryder Riddersalen.
Har du ikke været der, så er de netop god grund til at komme afsted. For Gobelinerne er nemlig i centrum for udstillingen I tråd med tiden. For selvom Gobelinerne ikke er de oprindelige – de blev fra år 1900 og 28 år frem genskabt efter slottes store brand – er de med til at fortælle en vigtig del af Dnamarkshistorien.
Derfor folder udstillingen historien om gobelinerne ud, og afslører medrivende fortællinger om de storladne historiemotiver, kvindesagen bag tilblivelsen af dem og ikke mindst nytænkende kunsthåndværk, der forener fornyelse og historie.
Udstillingen kan opleves fra 26. marts til 6. september 2026.















