Skiftet fra bryggen til forstaden har ført til nye juletraditioner

Camilla og Claus har i årevis boet på Islands Brygge i København og var lidt nervøse for at flytte ud af byen. Men nu, hvor de gør klar til julen sammen med sønnen Elliott og hunden Sylvester, er de lykkelige for at bo i forstaden.

Fra lejlighed på Bryggen til villa i forstaden
© Lene Samsø
Da Camilla og Claus ved juletid for et år siden skulle træffe den endelige beslutning om at flytte ud af byen, var tvivlen stor. Begge havde de boet på det hyggelige Islands Brygge i mange år, og kvarterets livlige stemning med havnebadet og kulturbegivenheder og de mange cafeer var blevet en del af deres hverdag og livsstil. Parret var bange for, at kontrasten til forstædernes rolige tempo ville være for stor for den lille familie, der ud over Camilla og Claus består af sønnen Elliott samt hunden Sylvester. – Vi overvejede at blive boende, og vi kiggede på flere projekthuse med en lille have og tagterasse i København, men blev dog enige med os selv om, at vi ønskede en have og mere luft omkring os. Vi tog derfor skridtet med at flytte ud af byen, siger Camilla. Valget faldt på en skøn villa lige nord for København, så Camilla og Claus fortsat er tæt på byen, hvor de begge arbejder. Og heldigvis skulle det vise sig, at deres beslutning var den helt rigtige, og de nyder den ekstra plads, både ude og inde. – Selvom vi ofte taler om og savner Bryggen, som vi begge har en stor forkærlighed til, har valget været det helt rette for os. Og vi har bestemt ikke fortrudt, at vi nu bor i en gammel patriciavilla, som i øvrigt er i stil med den lejlighed, vi kom fra, forklarer de. BILLEDE En af de ting, parret glæder sig mest over efter at være flyttet ud af København, er den dejlige og store have, de nu har. Også familiens hund Sylvester nyder den lette adgang til det fri – ikke mindst, når der er masser af sne at lege i

Med flytningen fulgte nye juletraditioner
© Lene Samsø
En anden bonus er en dejlig have, som her op til jul er dækket af en blød snedyne. Fra stuen kan man nyde synet af små dekorative snelygter, som Camilla har pyntet det sneklædte havebord med. – På denne tid af året er det superhyggeligt at have lys tændt i de små lygter på terrassen, så vi kan se dem gløde i sneen, når vi er inde i stuen, smiler Camilla. Med flytningen fulgte samtidig andre og nye julemønstre for den lille familie. Mere plads og en hyggelig pejs er med til at understrege husets i forvejen hyggelige stemning. Det er især i husets største rum, køkkenet, at de fleste af julens aktiviteter foregår; – Køkkenalrummet er husets centrum, og her vi opholder vi os det meste af tiden. Ild i pejsen skaber et naturligt samlingspunkt og rummets størrelse indbyder desuden til, at Elliot kan køre på racerbil rundt om spisebordet, eller at vi danser til julemusik.

BILLEDE Pejsen, som har fået indsat en brændeovn, er det store køkken-alrums naturlige og hyggelige samlingspunkt i julen. På pejsehylden pynter koglekranse, tørrede blomsterstande og en lille samling af retro-keramikstager og vaser.

Køkken med plads til familie og venner
© Lene Samsø
Camilla og Claus har en stor familie og vennekreds, og julen er især en god anledning til at samles om bordet til hyggelige sammenkomster. Elipse-spisebordet af Piet Hein har Camilla haft i 14 år og In Between-stolene fra &tradition udgør en kontrast i mørkolieret egetræ. Lampen over bordet er af Philippe Starck.

Enkelt julebord med naturlig pynt
© Lene Samsø
Camilla har dækket et enkelt pyntet bord, som fanger julens både kolde og varme toner med messing, sølv, blå og hvid tilsat naturlig pynt fra fasanfjer, kogler og friske blomster. Vinglassene er arvestykker, tallerknerne er fra Royal Copenhagen og vaser og fyrfadslygter er Cafu-serien fra Georg Jensen.

Kombineret radiatorskjuler og loungebænk
© Lene Samsø
I karnappen har Camillas far bygget en kombineret radiatorskjuler og loungebænk. Bordlampen Vintage fra Design By Us er håndlavet af smukke vintage 50'er- og 60’er-glas fundet i hele Europa. 3.

Samling af krystalglas og –karafler
© Lene Samsø
Samlingen af krystalglas og –karafler er arvestykker fra parrets familier.

Stue i douche blå-grå nuancer
© Lene Samsø
Stuen er indrettet i tråd med resten af hjemmet i douche blå-grå nuancer, men tilføjet et stænk af en mørk hindbær-tone i tilbehøret. Den enkle sofa er fra Idémøbler, og puderne er en blanding af nogle, der er syet i Liberty-stof, som er indkøbt på en rejse til London, og bløde velourpuder fra Cozy Living. Gulvtæppet i vintage- stil er fra Carpetvista, og sofabordet fra Room har parret købt for mange år siden i Den Blå Avis. Loungestolen fra &tradition købte de dels, fordi den er så smuk, men mest af alt, fordi den er skøn at sidde i–og kan tåle små fedtfingre.

Dekorativ grangren som pre-juletræ
© Lene Samsø
En gangren, som faldt ned i haven under en decemberstorm, udgør et lille pre-juletræ i en gulvvase af glas indtil lillejuleaften, hvor familiens store Normanngran hentes ind og pyntes. Pakkerne får lov til at ligge på gulvet og udgør på den måde en del af julepynten.

Lysestager og juledekoration på sofabordet
© Lene Samsø
Sofabordet er pyntet med små hyggelige lysestager og et fad med kogler og blomster.

Grå toner i soveværelset
© Lene Samsø
I soveværelset fortsætter de grå toner. Claus har malet væggen mørkgrå og kalder tonen for 50 % sort. Sengetæppet er købt i Illums Bolighus, og puderne er syet af stof, parret har fundet i London. Lampe fra Kartell på et natbord af Camillas mange magasiner.