Jul hele året

Som udviklingschef hos Illums Bolighus arbejder Maja Boisen med jul hele året.

© Pernille Kaalund

For Maja Boisen varer julen ikke bare til påske. Som udviklingschef hos Illums Bolighus er højtiden nemlig en del af arbejdet året rundt.

Så i januar måned, når alle andre har lagt julen bag sig, går Maja og chefdekoratør Martin Graae i gang med at tænke på de overordnede rammer for det kommende juletema. Dernæst tager de til verdens største julemesse i Frankfurt, hvor de finder produkter, der passer til det tænkte tema.

Resten af året går bl.a. med at fastlægge julesortiment, forhandle kontrakter med de forskellige brands, udvikle specialproduktioner og opbygge julestuer i Illums Bolighus’ efterhånden mange butikker i hele Skandinavien.

Og i december, når julesalget for længst er skudt i gang, rejser hun til Paris, London eller en anden europæisk hovedstad for at få inspiration til det følgende års juletema.

Selvom Maja arbejder med jul hele året, bliver hun aldrig træt af den, og når december nærmer sig, glæder hun sig til at pynte familiens store hus.

  • For mig er julen den tid på året, hvor man virkelig kan fordybe sig med sin familie, og jeg hygger mig med at pynte huset og se den forvandling, der sker. Det er ligesom et helt nyt univers, man kan skabe med bare nogle få ting, siger Maja, der ikke har problemer med at finde noget pynt, der passer, uanset hvilken stil og stemning hun ønsker at skabe.

Efter 15 år hos Illums Bolighus har hun nemlig samlet så mange kasser med lækker julepynt, at de snart fylder den halve kælder. Men hun køber stadig nyt hvert år, for det er umuligt at lade være, når man selv er med til at vælge julesortiment og hele tiden ser så mange nye smukke ting, siger hun.

I år har Maja pyntet familiens hjem med masser af sølvting - kombineret med guld, hvid, rå grene og masser af stearinlys. Temaet skifter fra år til år, men passer altid til hjemmets generelle indretning, der er præget af skandinavisk enkelhed og klassisk design.

  • For mig er det vigtigt, at der er harmoni - at det er æstetisk og smukt. Jeg kan godt lide rene linjer og har en ekstrem svaghed for klassikere. Og så har vi valgt nogle enkle og naturlige farver i indretningen. Det er rart at komme hjem til, det giver en masse ro, fortæller hun.

Og hjemmet emmer da også af både ro og harmoni. Især, når ilden buldrer i den åbne pejs og alle stearinlys bliver tændt. Så spreder julestemningen sig i det smukke hus, og det bliver Maja heldigvis aldrig træt af.

Maja elsker julen og har så meget lækkert julepynt, at det snart fylder den halve kælder.

© Pernille Kaalund

En enkel gren med kogler og en smule julepynt skaber fin julestemning på det sorte bord, hvor Poul Kjærholms granitskål sammen med en række sorte og grå ting udgør et smukt stilleben. Den lille PH-lampe er fra Louis Poulsen. Den sorte House Bird er designet af Eames-ægteparret.

© Pernille Kaalund

På sofabordet i den ene stue har Maja lavet et smukt jule-tableau i rolige naturfarver, der passer perfekt til husets indretning. Træfugle fra Kristian Vedel designet i 1950’erne. Adventsstage fra Muuto.

© Pernille Kaalund

Smuk vinduesdekoration med gyldne stjerner, hvide skåle og holdere til fyrfadslys i papirtyndt glas. Den forgyldte kubusstage er en limited edition fremstillet i anledning af kubusstagens 50-års jubilæum. Stjernerne er fra Georg Jensen.

© Pernille Kaalund

Der er smuk udsigt ud over den store have fra alle stuerne. Stjernen med lys i vinduet er en prototype til en specialproduktion til Illums Bolighus, som Maja har været med til at udvikle. Den lille julebuk i birketræ til stearinlys er købt i Sverige.

© Pernille Kaalund

I år har Maja pyntet juletræet helt enkelt med håndlavede glaskugler og anden pynt i sølv. Den lille grafiske stjerne med sølvglimmer ses flere steder i hjemmet og kan fås i Illums Bolighus.

© Pernille Kaalund

På den smukke gamle skænk af mahogni, fundet på lauritz.com, står en gammel glasbakke af Jette Frölich fuld af små lys, et lille grantræ, kogler og sølvpynt. Litografi af Henning Koppel.

© Pernille Kaalund

Anemone på 8 år hjælper med at hænge sølvkugler på træet.

© Pernille Kaalund

Den store spisestue med direkte adgang til køkkenet er helt enkelt indrettet med et stort rundt spisebord i marmor designet af Poul Kjærholm og en samling læderbetrukne Syverstole. Den smukke og praktiske skænk i mahogni er fundet på Lauritz.com. Over bordet hænger en gigantisk mistelten.

© Pernille Kaalund

Det store køkken-alrum med direkte adgang til spisestuen er holdt i minimalistisk stil og har sin egen lille spiseplads, som familien bruger til morgenmad, små hurtige måltider og lektielæsning.

© Pernille Kaalund

En fin samling af forskellige nye og antikke dele fra Royal Copenhagen pryder vindueskarmen. De er tilsat lidt jul i form af små metal- og træjuletræer fra Trip Trap og levende lys.

© Pernille Kaalund

Den store entré med smuk hoveddør og fint buede døre til bad og toilet. Loftslampe fra Illums Bolighus.

© Pernille Kaalund

Julestemning udenfor i form af klokker på snor, gran, mistelten og levende lys.

© Pernille Kaalund

Familien har selv designet badeværelset, der er holdt i sort og hvidt. Den fint buede dør er en smuk detalje fra dengang huset blev bygget. Den lysende stjerne tilfører rummet lidt julestemning.