Ny bog lader dig kigge indenfor hos kendte kunstsamlere

Se hvordan 10 kunstsamlere har indrettet sig med kunst - og bliv klogere på kunstnerne bag.

Mikkel Adsbøl og Katrine Martensen-Larsen Living with Art
© Mikkel Adsbøl og Katrine Martensen-Larsen

Katrine Martensen-Larsen, der er stylist og indretningskonsulent, fik idéen til en bog, der besøger ti samtidskunstnere på deres værksteder og kigger dem over skulderen, når de skaber deres værker.

Efter hvert kunstnerportræt inviteres læseren med indenfor hos en samler, der har indrettet sig med kunst af blandt andet den kunstner, vi netop er blevet klogere på.

Samleren deler med læseren, hvad kunsten betyder for dem, og viser hvordan de indretter sig med deres kunst.

– Vores overordnede formål med denne bog har været at fascinere, overvælde og forføre. At pirre læserens sanser, hvad enten man er helt ny kunstinteresseret eller garvet kunstkender. I bogen viser vi ikke kun, hvordan kunsten bliver til, men også hvor den ender og fortsætter sin rejse. En slags kunstens livscyklus. Vi håber, at vi med denne bog kan gøre dig mere fortrolig med kunst, og at den kun er den første i en række af flere, fortæller forfatteren bag bogen, Katrine Martensen-Larsen.

De stemningsskabende og indbydende billeder i bogen er taget af Mikkel Adsbøl.

Living with Art koster 499 kr. og kan købes her. Lige nu kan du vinde et eksemplar af bogen ovre på Instagram - se mere nederst i artiklen.

Katrine Martensen-Larsen er stylist, indretningskonsulent, forfatter - og kunstelsker. Hendes egen kunstsamling startede med et værk af den ekspressionistisk danske maler Kehnet Nielsen.

© Mikkel Adsbøl
Vi håber, at vi med denne bog kan gøre dig mere fortrolig med kunst, og at den kun er den første i en række af flere. — Katrine Martensen-Larsen, forfatter

Hjemme hos Katrine Martensen-Larsen selv, er der nøje kurateret kunst. Hun beskriver selv sin stil som rolig og harmonisk.

© Mikkel Adsbøl

Medvirkende kunstnere:

John Kørner, Evren Tekinoktay, Josefine Winding,
Sophie Klerk, Jacob Egeberg, Sara Martinsen,
Cathrine Raben Davidsen, Mie Olise Kjærgaard,
Ask Emil Skovgaard og Naja Utzon Popov.

Medvirkende samlere:

Nadia Olive og Adam Schnack, Bo Bech,
The Darling, Anne Aarsland og Christian Dubois,
Peter Amby og Caroline af Rosenborg, Louise og
Bjarke Vind Normann, Sara Lysgaard, Ann-Birgitte
og Ole Gregersen, Thomas Schlosser Svendsen
samt Katrine Martensen-Larsen.

Katrine Martensen-Larsens svigerinde Helene Blanche har malet værket med blæk på silkepapir og foræret det til hende i gave.

© Mikkel Adsbøl

Det lille værk på skrivebordet i Katrines soveværelse har hun købt hos en rammemager på Vesterbro. Kunstneren er ukendt og glasset smadret, men det betyder ikke noget for billedet berør hende.

© Mikkel Adsbøl

LÆS OGSÅ