Her på servantesættet og på toiletrekvisitterne har de kreative sjæle, der har genskabt maleriet, gjort sig umage med at ramme både Van Goghs pastose penselsføring og hans skitsestreger
Det sætter tankerne i gang at gå på opdagelse i makroversionen af _La Chambre à Arles. _Præcisionen i Van Goghs vilde og "sindsyge" svingen rundt med penslen står for eksempel meget tydeligt frem. Og så er det også sjovt at forestille sig størrelsen på penslerne til life-size-billedet...
Soveværelset i Arles findes faktisk i tre versioner. Det er det mellemste fra 1889, som er i Art Institute of Chicagos eje.
Vincent van Gogh malede sit pensionatværelse i Arles første gang i 1888, men blev året efter bekymret over for billedets stand, fordi det havde fået en vandskade. Hans bror Theo opfordrede ham derpå til at male motivet igen
Den idé tog Vincent til sig, hvorpå han malede to udgaver, mens han var indlagt på et sindssygehospital efter sin ulykke med sit øre: et større, som han sendte tilbage til sin bror sammen med den første version, og et mindre, som han forærede til sin mor og sin søster.
Den første version hænger i dag i Van Gogh museet i Amsterdam, det andet i Art Institute of Chicago og det sidste på Musée d'Orsay i Paris.
På udstillingen Van Gogh's Bedrooms på Art Institute of Chicago kan alle tre versioner af billedet opleves. I det hele taget vises 36 værker af Van Gogh.
Udstillingen kan ses fra den 14. februar til den 10. maj 2016.
Under "description" på udlejningssiden på Airbnb er der en lille beskrivelse af lejligheden. Her taler Van Gogh direkte til kommende lejere:
"I'm charging $10 for no other reason than that I need to buy paint. However, I will be happy to provide you with tickets to my exhibition at the Art Institute of Chicago."
Der er nok en kurator på udstillingen, der har været psykisk medie mellem Van Gogh og Airbnb, men alligevel..