Y-stol til børn
© Carl Hansen & Søn

Y-stolen lanceres i en helt ny version med særligt fokus på børnene

Der er godt nyt til alle forældre (og bedsteforældre). Nu bliver det nemmere end nogensinde før at gøre dansk design til en del af barndommen.

Kan man blive for lille til design?

Nej – i hvert fald ikke hvis du spørger folkene hos Carl Hansen & Søn, der lancerer en af dansk designhistories ultimative klassikere – i børnehøjde.

Og det skal forstås bogstaveligt.

I anledning af legenden Hans J. Wegners 110-års fødselsdag den 2. april, lanceres Y-stolen nemlig i en børneudgave, der har været længe undervejs.

– Smukt design og godt håndværk kender ingen alder, og det er derfor med stor glæde, at vi nu præsenterer CH24 Y-stolen i en børneudgave. Det har været en drøm gennem flere år at fremstille den ikoniske Y-stol til børn, og vi er alle meget begejstrede for resultatet, siger Knud Erik Hansen, CEO og tredjegenerationsejer af Carl Hansen & Søn, i en pressemeddelelse.

LÆS OGSÅ

Mere end 100 produktionstrin

Stolen passer til børn fra 3-års alderen, men selvom den er mindre, har den ikke været mindre kompleks at fremstille.

Nedskaleringen har været særligt udfordrende, da de enkelte komponenter ikke bare kan nedskaleres efter samme nøgle, men skal have hvert deres individuelle mål, så stolen ikke mister sit originale udtryk.

Carl Hansen & Søns designteam har derfor begivet sig udi et balancens puslespil, før det perfekte resultat blev opnået.

Stolen har en vejledende udsalgspris på 3995 kroner og er i handlen fra 2. april.

LÆS OGSÅ