Video: En kop bliver til
Vi har besøgt en af keramikkens helt store mestre, Snorre Læssøe Stephensen, i hans værksted lidt uden for Helsingør, hvor han tager os med igennem sin helt særlige designteknik skridt for skridt.
AfFra form til færdig
En af de teknikker, Snorre Læssøe Stephensen bruger, og som kun få mestrer herhjemme, er støbning af keramik i hjemmegjorte gipsforme: Det begynder med en prototype af et design, der bliver frihåndsdrejet i ler og derefter forvandlet til en form, som sikrer, at prototypen kan replikeres.
Den proces, han tager os igennem her, er tilblivelsen af Kyo-koppen, som faktisk oprindeligt var endnu mere enkel i sin form end den kop, vi ser i dag.
Den lille chamottefod, der sidder på bunden, opstod nemlig ved en fejl. Den var ment som en holder, der skulle forhindre koppen i at sidde fast i underlaget under brændingen, men skæbnen – og ovnen – ville, at foden brændte utilsigtet fast på koppen. Og således blev den altså en del af designet.
I videoen herunder viser Snorre os processen med først at skabe en prototype og herefter støbe koppen i den gipsform, han har skabt ud fra prototypen.
På spørgsmålet om, om han ikke er bange for at afsløre sine hemmeligheder for andre keramikere, svarer Snorre, der i mange år har undervist som lektor
på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering:
– Jeg kan godt lide tanken om, at keramiske teknikker lever videre. Det har jeg ikke noget behov for at holde tæt til kroppen. Hvor alting går stærkt i dag, er det meget rart med et tålmodighedskrævende håndværk, der ikke kan forceres. Der er en sendrægtighed i at arbejde med leret og dets muligheder.