To Kay Bojesen figurer findes nu i nye størrelser
Den ikoniske dyrefamilie er udvidet med nye størrelser til to af deres populære figurer.
AfDyredesign til både små og store
Medlemmerne i den finurlige dyrefamilie er populære design-items herhjemme. Men har du opdaget, at to af dyrene nu er at finde i nye størrelser?
Elefanten mindskes, så den nu også passer i størrelsen til de helt små hænder, mens Ravnen gøres større, så den kan vække endnu mere opmærksomhed som indretningsobjekt i boligen.
Elefanten er en gammel kending, som kom til Kay Bojesens samling helt tilbage i 1953, mens ravnen er ny i Bojesen-familien og kom til som en del af den farverige sangfugleflok.
Med elefantens ubehandlede træ og ravnens sorte farve passer de to populære træikoner perfekt ind i den nordiske og minimalistiske indretning.
Mini Elefanten i ubehandlet eg og den Store Ravn i sortmalet bøg finder du til henholdsvis 699,95 kr. og 999,95 kr.