Keuken met ronde vormen
© Andreas Mikkel Hansen

"Mureren blev lidt bleg, da han fandt ud af, hvordan fliserne skulle sættes op"

Arkitekt Erik Nord har skabt et maritimt interiør i sejlentusiasterne Charlotte og Lars’ penthouselejlighed komplet med færgereferencer, søstensgulv og fokus på udsigten over Middelfarts havnefront.

Det er ikke så tit, at en renovering bliver omtalt som “hyggelig”. Ikke desto mindre er det sådan, Charlotte beskriver ombygningen af sin og sin mand, Lars’, penthouselejlighed ved Middelfarts havnefront, som arkitekt Erik Nord, entreprenør Kolster A/S og håndværkere fra Det Lille Snedkeri og Flib Beton var hovedaktørerne bag.

– De er alle dygtige folk, der har gjort deres ypperste. Hver gang de stødte på noget, de undrede sig over, var de ikke ligeglade, men tog det op og havde en mening. Det har medvirket til, at lejligheden er blevet til vores på en virkelig god måde nu, hvor udgangspunktet var lidt tragisk, fortæller Charlotte.

For omstændighederne omkring, hvordan lejligheden landede i parrets hænder, var nemlig alt andet end hyggelige: Den havde været Charlottes forældres, som gik bort med tre måneders mellemrum for seks år siden. Og selvom det var aftalt med familien, at Charlotte og Lars skulle arve boligen, så var det langt tidligere end forventet.

– På det tidspunkt boede vi i hus i Strib, så vi lejede lejligheden ud i et stykke for at finde ud af, hvad vi ville med den. Men vi vidste, at vi skulle herind. Så vi havde brug for, at den fik et helt andet udtryk og blev til vores, sådan at jeg ikke flyttede ind i mine forældres hjem, siger hun.

LÆS OGSÅ

Et godt, gammeldags moodboard

Det er Erik Nord, indehaver af Erik Nord Arkitekter, der har tegnet omstruktureringen af grundplanen, alt det indbyggede interiør og de overordnede forbedringer af boligen. På møderne op til var Charlotte troppet op med et godt, gammeldags moodboard fyldt med udklippede inspirationsbilleder af beton, varmt træ, møbler, hun kunne lide, alkover, farver, tekstiler og bogforsider for at visualisere parrets ønsker til stilen.

De har bl.a. sejlads og musik som interesser, hvilket endte med at blive de dominerende referencer, Erik Nord lagde sig op ad. Hele planløsningen for etagen er nu anderledes end oprindeligt for at få den rette balance mellem de private og de sociale rum.

Tidligere var der blevet brugt rigtig mange kvadratmeter på en spaafdeling – de er i dag omdannet til det, Erik kalder “masteren”: soveværelse, badeværelse, garderobe og vaskerum, der ligger i forbindelse med hinanden i den ene ende af lejligheden og afskåret fra det store, åbne rum, hvor arkitekten har arbejdet med at skabe rum i rummet.

En reol som overdimensioneret sættekasse

Inspirationen var at kigge på referencer til ældre herskabslejligheder med stuer en suite og omsætte den tanke hertil – forskellige afdelinger i det her store rum, som hver har sit eget udtryk og sin egen grad af privathed, forklarer Erik Nord, der har brugt diverse virkemidler til at skabe overgange og identitetsmarkører mellem de forskellige områder:

– I den ene ende er det store, lyse rum med køkken og spiseplads meget åbent og orienteret mod udsigten, i midten er der en mere intim sektion, der minder lidt om en trææske med et lille siddearrangement og en stor træreol overfor, og sluttelig agerer en pejs rumdeler ind til tv- og opholdsstuen med en flyder af en sofa.

– Den store reol er en virkelig fin løsning. Pga. vinduespartierne er der jo ikke rigtig nogen steder, vi har kunnet hænge noget op eller personliggøre lejligheden med alt det, der viser, hvem vi er. Der fungerer reolen som en slags overdimensioneret sættekasse, hvor man kan få øje på mange ting, der er os, siger Charlotte.

Men som sagt har Erik Nord også inkorporeret parrets interesser og personligheder i indretningen og interiøret, i særdeleshed deres forkærlighed for havet og sejlads. Det ses bl.a. på den store køkkenø med bruneret messingbordplade, der har fået afrundede hjørner, som man typisk kender fra indretningen på både.

Et gulv med reference til havbunden

Deres forkærlighed for havet ses også på søstensgulvet, som er beton støbt med tusindvis af små sten, hvorefter overfladen er blevet poleret igen og igen, indtil den blev skinnende klar og minder om at stå på en havbund. Parret havde ingen kvaler ved at lægge beton på hele gulvet i det kæmpestore rum.

– Det giver lejligheden et mere rustikt udtryk og føles lækkert – vores gæster tager næsten altid sokkerne af for at gå på bare tæer. Derudover er det nemt at holde. Man skal faktisk tage sig lidt sammen for at huske at støvsuge, for man kan ikke se, at det er beskidt, ler Charlotte.

Bagbeklædningen ved komfurnichen, som har et grafisk udtryk, der nærmest ligner solen reflekteret på en vandoverflade, er dog Charlottes egen fortjeneste. Erik Nord havde oprindeligt foreslået grønt marmor, men det syntes Charlotte blev for pænt-i-pænt.

– Og det havde hun ret i, siger Erik.

I stedet faldt hun over det hollandske firma Studio GdBs håndlavede keramiske klinker.

– Mureren blev lidt bleg, da han fandt ud af, at han skulle sætte dem op i et mønster. Men vi lagde dem som et puslespil på gulvet inden for at finde den helt rigtige formation, husker Charlotte.

Både Charlotte og Erik Nord har kun ros tilovers for snedkerne fra Det Lille Snedkeri og det håndværk, de har udført med at bygge interiøret ud fra Erik Nords tegninger – køkkenet, alkoven, badeværelsesmøbler og garderoben.

– Simon Povlsen (grundlægger af Det Lille Snedkeri, red.) har været virkelig perfektionistisk, og intet er blevet overladt til tilfældighederne, siger Charlotte, og Erik Nord supplerer:

– Eksempelvis er der en skydedør imellem køkkenet og et bagvedliggende grovkøkken – åretegningerne på dørens finer flugter med det, der sidder på overskabet ovenover. Og sådan er det over det hele: Der er blevet gået op i at udføre det allerbedste. Det betyder virkelig meget for, at et projekt som dette fremstår helstøbt til sidst.

LÆS OGSÅ