Et anderledes juleunivers med glas og bøjet neon
Den traditionsbundne højtid bliver smukt udfordret i sit udtryk.
Pernille Hell med datteren Josefine foran skulpturen The Blues, Boys, der er fra SacreCoeur Studio.
En eventyrlig lysfest i space age
Hos Pernille Hell, der er indehaver af SacreCoeur Design Store, er julen hvid i alle afskygninger. Med glas og bøjet neon har hun skabt et anderledes juleunivers. For hun sætter stemning højere end stil. Derfor er hun ikke bange for at prøve grænser med den traditionsbundne højtid.
Det fire meter høje juletræ er fyldt med levende lys og en neonkæde, der er en kreativ fortolkning af en lyskæde med et futuristisk udtryk. Gaverne skal helst være hjemmelavede eller delvist lavet af den glade giver. Bordet, Steel no. 1969, der kan tilpasses i størrelse, er designet af SacreCoeur Studio og er en hyldest til fransk 1970’er-design. Lampen i baggrunden er designet af franske Serge Mouille i 1953 og er fra SacreCoeur Design Store.
Glas, glas, glas i alle afskygninger i en blanding af vintage og designet glas, hvor alle er fra SacreCoeur Design Store. Bordpynten består også af små postkort fra Thorvaldsens Museum og Rodin-museet i Paris. Som en juletradition skriver hver gæst nogle vise ord og får et kort med hjem, når de er læst højt ved bordet og debatteret livligt.
Julepynt hentet fra fremtiden
Julen er altid en forunderlig overraskelse hos Pernille Hell som på 20. år med en yderst stilsikker hånd styrer den ikoniske designbutik SacreCoeur Design Store i Charlottenlund nord for København.
Hendes store kærlighed til kunst og design fornægter sig ikke i hendes og familiens jul. I år bydes julens gæster velkommen til en eventyrlig lysfest i en atmosfære, der kunne minde lidt om Space Age med neonlys og lysslanger.
– Jeg er meget fascineret af neon og lyskunst, så det var åbenlyst dette tema, julen skulle svøbes ind i her i år. Det, jeg har villet skabe, er et snehvidt designeventyr, hvor en smuk blanding af interiør, design og kunst fra hele verden danner rammen om en hvid jul. Universet er krydret med brug af det transparente i form af vaser, glas og andet pynt, fortæller Pernille Hell.
– Med en passion for vintagedesign, kunst og historie bliver jeg inspireret til at nytænke hele tiden. De tanker danner base for indretningen i min butik og mit hjem, da det for mig handler mere om at indfange en stemning end om at finde en stil, forklarer Pernille, når hun bliver spurgt ind til sin stil.
Et lyshav er sat i scene i spisestuen af transparent glas, der reflekterer lyset fra den store Taccia-lampe fra Flos og den lille, ledningsfrie udgave af Pipistrello-lampen fra Martinelli Luce designet af Gae Aulenti i 1965. Det lange glasbord, Doge, er designet af Carlo Scarpa i 1968 og kan købes hos SacreCoeur Design Store, hvor skamlen i børstet stål med gråt marmor også er fra. Stolene med lammeskind er designet af Gio Ponti og produceret hos Cassina. Hunden Selma afventer spændt sine gæster.