Det var patriciervillaens oprindelige detaljer og romantiske udtryk både udvendigt og indvendigt, som Patricia Quitzau og Kuno Ystrøm faldt for, og som de så som en perfekt stemningsfuld ramme for en enkel og moderne indretning.
– Det var som at falde ned i en tidslomme i en gammel dansk film. Vi kunne fornemme rummene og husets historik, fortæller Patricia Quitzau.
Sammen med sin mand har hun haft som ambition at bevare de oprindelige detaljer og den særlige følelse, de oplevede ved første blik, selvom huset trængte til en omfattende renovering. Renoveringen indbefattede bl.a. nye facetslebne sildebensgulve, genopbygning af stuk og genskabelse af sprossevinduer. Alt er genskabt ud fra den oprindelige patriciervilla.
– Det var vigtigt for os at holde den romantiske stil og ikke mindst at være tro mod huset, fortæller Patricia.
En næsten monokrom farveholdning
Det romantiske har parret bevaret i form af de ydre rammer og store elementer som køkkenmoduler og skabe, og de får modspil af boligens i øvrigt stringente og luftige indretning og af en nyetableret stor hall.
I hallen har de desuden åbnet op til første sal, så den svungne trappe kan træde i karakter.
Den næsten monokrome farveholdning er med til at understrege enkelheden i indretningen. Væggene er malet i lyse, grålige toner, og lofterne er holdt hvide for at give kontrast til væggene og fremhæve husets fine stuk.
Farveholdningen på møbler og kunst er holdt i nordiske toner som grå og beige blødt op af både råt og bearbejdet træ og antikke krukker, hvis farver og taktilitet står skarpt frem på et bagtæppe af de lysende grå flader på væggene.
Møbler og materialer er valgt med stor omhu
Køkkenet er som alt andet i huset indrettet, så det passer til den oprindelige stil med bl.a. udskårne låger og med greb i messing, som fuldender det herskabelige udtryk.
Til spisepladsen har parret valgt Hans J. Wegners Y-stole i eg, som tilfører et nordisk udtryk og stringens til den romantiske stil. Der er plads omkring møblerne i boligen, hvor alt fra materialer til møbler bliver valgt med omhu.
– Vi kan godt lide at tænke os om, inden vi køber et nyt møbel. For os skal et møbel kunne fylde rummet alene og gerne være skulpturelt, fortæller Patricia og fremhæver sofaen fra Christophe Delcourt som et eksempel.
Parret holder af design og ikke mindst af de tanker, som ligger bag et godt design. Det må gerne være tidløst og klassisk og på den måde blive bevaringsværdigt, så de kan undgå at blive en del af en smid væk-kultur.
En harmonisk og gennemført bolig
På husets første sal finder man bl.a. soveværelse, børneafdeling og badeværelse. Farveskalaen er også her holdt i rolige, nordiske toner, og det romantiske islæt skinner igennem på badeværelset, hvor parret har valgt italienske marmorfliser fra Fired Earth i en beige nuance. Overalt er der tænkt over detaljerne, og det får boligen til at fremstå gennemført, harmonisk og imødekommende, hvilket er vigtigt for parret.
– Vi har to børn, og huset er ofte fyldt med gæster, så her skal føles roligt, rart og varmt, siger Patricia.