
Nemme æbletærter med butterdej
Det her er en virkelig nem tærte, som egner sig specielt godt til dessert i portionsstørrelser. Tærten er ikke specielt sød, så den har rigtig godt af at blive serveret med en kugle lækker vaniljeis på toppen.
AfMika Wulff, Magasinet Lækkerier #2
Ingredienser
1 rulle butterdej (med smør, hvis du kan finde det)
6 store æbler
50 g smør, smeltet
sukker til drys
Mængde: 6 personer
Servering
Vaniljeis (kan erstattes med sød flødeskum eller sødet cremefraiche)
Fremgangsmåde
- Skær 6 cirkler på ca. 14 cm dia. ud af butterdejen. Pensel med smeltet smør og drys med sukker. Placer cirklerne på et stykke bagepapir i køleskabet med smør- og sukkersiden nedad, mens æblerne klargøres.
- Skræl og halver æblerne, fjern kernehus og skær dem i tynde skiver på 1-2 mm.
- Placer æbleskiverne rundt langs kanten af butterdejen, og fortsæt i cirkler ind mod midten i 3-4 lag. Brug evt. nogle af de mindre stykker i hullet i midten for at understøtte de midterste æbleskiver. Der bruges ca. et æble til hver butterdejscirkel.
- Pensel forsigtigt æbleskiverne med smeltet smør og drys med sukker.
- Bag i ca. 30 minutter ved 180 grader, indtil tærterne er gyldne.
- Server tærterne lune.
TIP: Tærterne smager bedst, når de er friskbagte.
Smeltet smør og sukker på undersiden af butterdejen, giver en skøn karamellisering.
Du kan finde denne - og mange andre lækre opskrifter - i Magasinet Lækkerier, som kan downloades gratis i AppStore og Google Play.