Familien og traditioner er i fokus, når modedesigner Lasse Spangenberg åbner dørene op til julefest. Allerhelst skal det være som at træde ind i et af digtene i Johan Krohns Peters Jul, med lys, glitter og dufte som i gamle dage.
- Jeg går meget op i, at tingene skal være, som de plejer, i julen. Det er hjerternes fest, hvor vi skal være lidt ekstra gode ved hinanden. Præcis 1. december hiver jeg julekasserne frem og pynter op. Jeg bager vaniljekranse, pebernødder og krydderkager. Og der skal være et rigtigt juletræ med levende lys, siger Lasse Spangenberg.
Han bor i en 135 m2 stor herskabslejlighed på det centrale Frederiksberg i en klassisk ejendom fra 1840’erne. Stilen er enkel, klassisk og elegant holdt i neutrale farver, hvor øjet kan hvile og sindet finde fred.
- Jeg startede mit firma for 14 år siden i et kælderlokale på 42 m2 på H.C. Ørstedsvej, og nu har jeg 300 m2 ved Torvehallerne. Der har været op- og nedture, men jeg har holdt fast i mine drømme og troet på min kreative levevej, fortæller han.
Lasse Spangenberg er vant til at gå sine egne veje, og det gjaldt også, da han besluttede sig for at blive designer. Han syntes ikke, der var nogen grund til at gå på designskole, for hans kreativitet viste ham vejen, og med hårdt slid og talent er det lykkedes ham at slå igennem. I dag har han stor succes med sine kreationer, der omfatter brudekjoler og gallakjoler, som man ofte ser på de røde løbere til premierer og gallafester. Men lige så ekstravagant og storslået hans kjoledesign er, lige så nedtonet har han indrettet sin lejlighed. Han synes ikke, at der skal være for meget på væggene eller for mange nipsgenstande omkring i hjemmet, for når han kommer hjem efter en lang dag i sit atelier, er det genopladning, tryghed og ro, som hans base skal fylde ham op med.
- Jeg er en tryghedsnarkoman, og jeg holder på, at ting i ens hjem skal gøre en glad og tryg. Jeg har lige malet mit soveværelse sort. Min mor synes, at jeg er skør, men det gør mig simpelthen så tryg, forklarer Lasse Spangenberg.
I julemåneden går han dog på kompromis med sine præferencer for indretning, for julen skal være pyntet og fuld af liv, lys og glæde. Sidste år forsøgte Lasse Spangenberg sig med en minimalistisk jul, hvor juletræet blot var en grangren og så frem- deles. Men det fortrød han hurtigt, så i år har han valgt at pynte op med sølv, glimmer, gran, kogler og et mere traditionelt juletræ. Dvs. traditionelt i hans øjne, for nogle vil nok mene, at der stadig er langt mellem grenene på det lille kunstige træ, han har valgt, og luft mellem julepynten hos modeskaberen. Men sådan er hans forestilling om Peters Jul nu engang.