
Vil det lykkes at få den store stue til at hænge sammen?
Familien har fundet drømmehuset, men det er vanskeligt at indrette den store stue. De vil ikke risikere, at alle møbler lander opad væggene, og samtidig ønsker de at få så meget ud af kaminen som muligt.
AfHej BO BEDRE,
Vi overvejer hvordan stuen i et hus vi overvejer at købe, kan møbleres.
Stuen er stor, men kan stadig væk føles lidt small fordi den ikke er så bred (knap 4,5 m).
Se vedhæftet plantegning, som skal suppleres med følgende oplysninger:
- længst til venstre på den nederste langside vil vi sætte ind et stort vindue og en dør, fordi der herfra vil være flot udsigt (der er p.t. et lille vindue her).
- midt i rummet er det brændeovn med en muret lav væg som forbinder den med den andre af rummets langsider.
- døren på den korte væg til højre skal mures igen, så der bliver en uavbrudt væg der.
Vi overvejer at placere fjernsynet i den del af stuen der er til højre for brændeovnsarrangementet, men synes det kan være irriterende hvis det området hvor man ser fjernsyn bliver gennemgangsområde, så man går i vejen for dem der ser fjernsyn når man skal til den anden del af stuen.
Vi kan rigtig godt lide at sidde foran brændeovnen og tænker, at en stor sofa skal placeres foran brændeovnen, men uden at den vender ryggen til resten af rummet eller at det bliver for trangt i forhold til at skulle sætte sig ved "udsigtspladsen", som vil være i stuens nedre venstre hjørne.
Håber du har nogle bud på hvordan stuen kan møbleres. Vi har nogle møbler, men bliver også nødt til at købe nogle nye.
På forhånd tak for hjælpen!
MVH, Elisabeth Heimdal Wærsted