© SvampeBox

What ... er der gået svamp i mælken?

Nej, det er simpelthen et nyt firma, der tilbyder en bæredygtig måde at dyrke sine egne østershatte i genbrugte mælkekartoner.

Dyrk dine egne svampe

Du kender det sikkert ... opskriften siger, at du skal bruge østershatte, men du har glemt at købe dem ... eller også var de østershatte, du fandt i supermarkedet, ikke lige i en tilstand, hvor du har lyst til at putte dem i munden.

Eller også er du bare ikke tryg ved, hvordan de industri-producerede svampe, man kan købe, er fremstillet – og tænker, at det må kunne gøres anderledes. Og det kan det faktisk.

Det sørger virksomheden TagTomat for med deres nye initiativ, der hedder SvampeBox. Konceptet er enkelt og temmelig smart.

Kan høste svampe 2-4 gange

Svampekittet består af en genbrugt mælkekarton, der er foret med halm og podet med østershatte-mycelium. Det eneste, man som forbruger skal gøre, er, at skære hul i kartonen og så ellers se svampene gro.

TagTomat, som altså står bag SvampeBox, lover, at der fra hver karton kan høstes 2-4 gange, hvorefter indholdet kan bruges som muld i fx altankasser.

En Svampebox koster 99 kr. og kan bestilles hos SvampeBox