
Hvordan indretter vi bedst vores tilbygning?
Familien Møller i Ølstykke har fået tilladelse til at lave en tilbygning til deres hus, men hvordan får de belyst alle værelser og opfyldt deres ønske om god opbevaringsplads? BO BEDREs indretningsarkitekt har et forslag.
AfKære Lone
Gode råd modtages! Vi har endelig fået tilladelse til at bygge ud, godt 80 kvadratmeter tiltrængt værelsesafdeling, som gør, at vi så også kan bygge det eksisterende hus om og få et større køkken-alrum og stueplads.
Der er en enkelt servitut, som gør, at vi ikke må sætte vinduer i den kommende facade mod nord, fordi vi ligger tæt på naboejendommen, så vi har selv svært ved at se, hvordan vi får belyst alle værelser. Vi må bygge 2,5 meter fra skel.
Vi håber, du har et godt forslag, så vi får tre fine værelser og et godt badeværelse. Opbevaringsplads er også højt på ønskelisten.
Mange hilsener fra Familien Møller i Ølstykke