Giv rummene flere funktioner
Det er ikke bare placeringen af siddepladser, du kan lege med. I rigtig køkkenalrumstil kan du selvfølgelig også kombinere flere rum og funktioner i ét.
Vores entréer og gange ender for eksempel ofte med at være lidt spild af plads, fordi vi anskuer dem som hurtige mellemstationer. I flere tilfælde er der selvfølgelig også meget begrænset plads netop her (og derfor begrænset plads, vi kan spilde), men hvis du har kvadratmeterne, så kan du for eksempel sætte et vitrineskab her. Det kan være, du har noget særligt service, du ofte tager med udenfor om sommeren, og som lige så godt kunne bo i entréen tættere på døren? Har vitrineskabet også aflukkede rum, kan du med fordel fylde dem med det praktiske habengut som for eksempel huer, vanter eller en hundesnor.
En mellemgang kan også hurtigt få nyt liv, hvis du placerer en daybed her. Så kan du både få plads til en middagslur og en afslappende læsestund, samtidig med at du kan tilføre gangen et stilfuldt element – måske daybedden bare skal bruges til elegant opbevaring af dine coffee table books?
Et andet eksempel kan også være kontoret, som du med fordel kan lade flytte ind i stuen, hvis du ikke har lyst (eller plads) til at sætte et helt rum af til det. I virkeligheden behøver kontorpladsen slet ikke at fylde så meget, og du kan lade området påkalde sig større eller mindre opmærksomhed alt efter, hvilken styling du vælger. Et skrivebord og en polstret stol smelter let sammen med stuens øvrige indretningselementer, hvis det er det, du ønsker – alternativt kan du vælge en vovet farve til stolen eller at hænge dine kreationer eller en opslagstavle op for tydeligt at markere arbejdspladsen.