Kan vi gøre en nyanlagt have frodig og hyggelig?

Drømmehuset er på plads, men familien mangler noget liv i haven. Her er ekspertens råd til at få noget grønt fylde omkring boligen på kort tid.

Hej BO BEDRE,

Vi har bygget nyt hus for ca. 3 år siden, men vi mangler at få lavet en hyggelig terrasse.
Vi har 2 udgange til terrassen, men vi finder det mest naturligt at bruge den terrasse, hvor eftermiddag- og aftensolen er.

Af ønsker til terrassen har vi:

  • Et udekøkken med grill og spiseplads.
  • Et loungeområde, evt med hængende sejl over.
  • Den grønne plet på terrassen har vi tænkt på at fylde med sorte skærver, store kampsten, nordiske oliventræer (opstammet) og blålige græsser.

Med venlig hilsen Janni og Rasmus

Hej Janni og Rasmus.

Jeg kan godt se problemet med størrelsen på det flisebelagte område, der virker enormt, ikke mindst fordi der jo slet ikke er noget grønt højere end de nye meget lave hække. I skal se at få plantet nogle træer, der kan være med til at skærme lidt af og få skabt nogle rum oppe i niveau.
Det er fint med udsyn til grønne områder, men kikkene bliver meget mere interessante, når der er noget i forgrunden til at skabe perspektiv.
Jeg ville bestemt også lukke mere af imellem opkørsel til garage og opholdsarealet, så der kommer nogle bedre størrelser på de enkelte områder. Arkitekturen i jeres hus er jo meget stram så brug haven til at bløde op; Dermed sagt at den lille græsfirkant ikke skal fyldes med skærver men i stedet for kan I plante rækker af bøgehække der går på skrå og kommer lidt i højden uden at tage udsynet fra stuevinduet. På græsset mod det sydlige hjørne kan I plante en gruppe på tre træer, så I får et område med let skygge, - der er stadig masser af solbeskinnede områder i haven.

Læs også: Her er også verdens smukkeste drivhuse

Med hensyn til udekøkken, så har I faktisk ikke angivet hverken køkkenplacering eller døre i huset, så I må selv vurdere om det vil være et godt sted at have udendørs madlavning indenfor det område der allerede er defineret med læmurene. Her vil det være relativt nemt at opsætte stolper til det segl, som I snakker om.
Imellem garage og terrasse kan I lave to firkantede bede med storkenæb i bunden og opstammede Seljerøn i midten, - røn kan klippes og holdes lidt i snor så de passer til arkitekturen hvorimod de tre store træer skal have en fri og naturlig krone.

Endelig er der det lange stykke med græs mod sydøst, - her kan I opdele det med et bed eller en udposning af hækken, så der dannes haverum på begge sider.