Nu kan du opdage vandskaden, før den sker

Ny robot holder øje med dine vandrør.

Lad robotten holde øje med dine rør

En lille robot, der holder øje med din vandrør, og advarer dig ved lækage, FØR det bliver en regulær vandskade. Lyder det ikke smart?

Sådan en robot har iHomes Nordic udviklet.

Den lille LeakBot kommer ikke alene - der følger et abonnement med på en VVS’er, som gratis kan hjælp, hvis alarmen går.

iHomes Nordic oplyser at hele 25% af dem, som har LeakBot installeret, har oplevet en eller anden form for utæthed, som dermed ikke nåede at udvikle sig til en reel vandskade.

Hvordan fungerer det?

Den lille bot sættes på vandrørene derhjemme og her overvåger og måler den vandtemperaturen - og advarer dig, hvis der er uregelmæssigheder i vandforbruget.

Hvis den opdager uregelmæssigheder, sender den en besked til din LeakBot-app, så du med det samme kan kontakte VVS’eren hos iHomes Nordic, som kan udbedre utætheden i dit hjem.

Et månedsabonnement på en LeakBot koster 125 kr. Prisen dækker som nævnt både selve alarmen, men også den VVS-hjælp, der måtte være behov for.