Milanorapport 2014
Møbelmessen 2014 i Milano blev en fantastisk årgang. Tag med os, og få vores førstevalg, hvis der var frit valg på alle hylder.
AfKasper Foged Rasmussen


Legato er et farveglad kabinetsystem designet af den svenske trio Claesson, Koivisto, Rune for Casamania.

Diatom er skabt af Ross Lovegrove, der har fundet inspirationen ved at betragte encellede plankton-organismer. Moroso.

Dozequinze er inspireret af de tykke kabelforbindelser i Sao Paulo, hvor designeren 7 Francesco Sillitti kommer fra. Stolen produceres af Gandia Blansco.

Uchiwa er en ny flyder-lænestol designet af duoen Doshi Levien for danske Wrong for Hay.

Shimmer er en ny serie borde i farvestrå- lende lamineret glas. Designet har Patricia Urquiola stået for. Produceres af Glas Italia.

Element hedder en serie møbler inspireret af strukturen i naturlige krystaller. Designet af Tokujin Yoshioka for Desalto.

Rival er en såkaldt hjemmearbejdsstol og resultatet af det første samarbejde mellem designeren Konstantin Grcic og finske Artek.

Peg-sofaen er skabt af japanske Nendo og er en videreudvikling af Peg-stolen fra 2013. Sofaen er karakteriseret ved dens væld af runde former. Cappellini.

Prop Light Vertical Floor er en ny lampe designet af Bertjan Pot. Den er inspireret af lamper, man finder i film- og teaterverdenen. Produceres af Moooi.

Gerla er en ny poetisk træstol designet af LucidiPevere. Very Wood.

Metafisca - ny lampe I mundblæst glas og metaltråd. Skabt i samarbejde mellem de to italienske brands Diesel og Foscarini.

Almora-lænestolen er bred og komfortabel. Den er skabt af Doshi Levien
for B&B Italia.

Kipu-siddeelementer inspireret af de bløde, glatte sten, man finder i en flod. Designet af Anderssen & Voll for La Palma.

Tracks-table designet af Alain Gilles. Glaspladen giver frit udsyn til udtræksmekanismen, der bliver en del af designudtrykket. Bonaldo.

Boing er designet af amerikanske Karim Rashid og er et godt bud på en stabelstol til
de farveglade. Produceres af Gufram.

Love Sofa er en lille kærlighedsrede designet af Marcel Wanders for hollandske Moooi.

Washington- og Skin Chair - to nyheder designet af David Adjaye for Knoll International.

Ahnda er en tilbagelænet og bred havestol skabt af amerikanske Stephen Burks for tyske Dedon.

Dural Occasional - sideborde i to højder, der fås i eg, corian eller marmor. Fra spanske Andreu World.

Colina er en ny stol, der er omfavnende og skulpturel, kreeret af Lievore Altherr Molina for Arper.

Designduoen Raw-Edges har tegnet dette nærmest tegneserieagtige spisebord fremstillet i MDF og glas. Moustache.

Med Nuno-taburetten har japanske Kensaku Oshiro ladet sig inspirere af den gamle sadelmagerkunst. Zanotta.

Lanterne d’Hermés er en eksklusiv lampe designet af Yann Kersalé - det er LED pakket ind i fransk luksus. Hermés Home.

Normann Copenhagen viste loungeserien Era, som er designet af det københavnske brands husdesigner Simon Legald.

Spanske Jaime Hayon har endnu en gang arbejdet sammen med danske Fritz Hansen, hvilket der er kommet spisebordet Analog ud af.

Sun er en ny serie standerlamper i plast og stål. Produceres af italienske Flexform.

Wings-sofabord designet af Stefano Bigi, hvor fem trævinger bærer en bordplade i glas. Porada.

Ago er et nyt bord komponeret i træ, metal og glas. Designet af Alfredo Häberli for italienske Alias.

Jaime Hayon har skabt denne nye organiske sofa, Vico, som fås i flere størrelser samt som lænestol. Cassina.

Self-Up er et klassisk opbevaringssystem, der nu er kommet i en række nye udgaver. Skabt af Giuseppe Bavuso for Rimadesio.

Smukke, nye parasoller, som kan kombineres med forskellige puffer. Produceres af Paola Lenti.

Color Globe. Ny lampe i glas. Fås i tre størrelser. Designet af Scholten & Baijings for Moooi.

Plane-bordet består af to glasplader, der holdes adskilt af en stålpind og et element i træ eller marmor. Designet af Massimo Mariani for Living Divani.

Skulpturelle arkitekturinspirerede reoler i lakeret metal designet af Gino Carollo for Bonaldo.

Med Officina-serien har designerne Ronan og Erwan Bouroullec nyfortolket det i designsammenhæng glemte rå støbejern. Produceres af Magis.

Enkel, men poetisk, lampen ændrer form, alt efter hvorfra man ser den. Designet af Marcel Besau og Eva Marguerre for tyske E15.

Samarbejdet mellem de to italienske virksomheder Diesel og Moroso har igen i år affødt en kollektion af møbler, fx disse kabinetter.

Rock Table designet af Jean-Marie Massaud. Pladen er fremstillet i MDF, og foden i fiberbeton. MDF Italia.

Gerrit er designet af Monica Armani. Den fuldpolstrede stol er udstyret med armlæn og ben i eg. Viccarbe.

Pivot er en ny stol i metal med krop i formstøbt skum og fod i aluminium. Tom Dixon.

The Lake er et afrundet bord i plast med en glasplade, der gemmer på et rum, der fungerer som display. Skabt af Philippe Starck for Kartell.

Den brede og favnende Dalma-loungestol er designet af Draga & Aurel for italienske Baxter.

Albero Bookcase blev skabt af Gianfranco Frattini i slutningen af 1950’erne. Nu er det specielle møbel tilbage i produktion hos italienske Poltrona Frau.

Benson er designet af Rodolfo Dordoni. Bordet kombinerer luksusiøse materialer som træ og skinnende metaller. Minotti.

Move-gyngestol, der på flere måder er mere en skulptur end et møbel. Den er skabt af Rossella Pugliatti og fremstillet i asketræ. Giorgetti.

Relanceret stabelstol, ND 150, designet af Nanna Ditzel. Produceres af Snedkergården Them.

Håndlavet spejl med indbygget hylde. Designet af den svenske designtrio Front for italienske Porro.

Wood Bench af Edward Barber & Jay Osgerby er et forsøg på at genoplive den traditionelle træbænk som designobjekt. Vitra.

Den italienske designer Antonio Citterio står bag denne nye flyder-stol, hvor ryggen kan vippes bagud. Flexform.

Pan-spisebord designet af Monica Armani, hvor de kubiske ben står som en iøjnefaldende kontrast til den enkle bordplade. Riva 1920.

Tango af Francisco Gomez Paz er et bud på en helt ny innovativ type gulvlampe med en indbygget fleksibilitet. Fra italienske Luceplan.