Ifö Spira Art håndvask toilet skandinavisk design badeværelse
© Geberit/Ifö

Ifö hylder den skandinaviske natur i ny, smuk serie

Hvad har den skandinaviske natur og dit badeværelse med hinanden at gøre? Mere end du tror. Mød designeren Knud Holscher og hør om filosofien bag et af danskernes foretrukne designs til badeværelset

Har du nogensinde tænkt over, om der ligger dybere tanker bag toiletter og håndvaske? Selvfølgelig skal de kunne opfylde deres primære funktion, men designet har også langt større betydning, end du umiddelbart skulle tro.

Hvad der startede ved et kalkbrud for over 100 år siden, er i dag en virksomhed med en stærk designtradition og godt håndværk bag sig. Ifö har siden 1887 produceret porcelæn i Sverige og lavet badeværelsestilbehør i over 70 år, og er i dag førende inden for deres felt.

Deres serie af toiletter og håndvaske er allerede elsket af mange danskere, og serien Ifö Spira Art giver en ny dimension til elementerne på dit badeværelse, fordi design og funktionalitet går op i en højere enhed - det en nemlig en verdenskendt arkitekt og designer, der står bag udformingen.

Ifö Spira Art håndvask design badeværelse
© Geberit/Ifö

Fra Ivösøen til Iföverken

Der var ikke mange designer-toiletter, dengang to mænd faldt over et kalkbrud i Sverige i 1887. Geologen Gerard de Geer og dyrlægen Abelgard Nielsen står nemlig ved den smukke Ivösø i Skåne, da de opdager et kalkbrud så rig på kalk- og kaolinaflejringer, at Nielsen ikke kan se anden udvej end at udnytte de naturlige råstoffer til at producere porcelæn.

Derfor går der ikke lang tid, før Abelgard Nielsen åbner sin første virksomhed, som han opkalder efter stedet, hvor han gjorde sit livs opdagelse – Ivöverken. Det er dog ikke alle der har lige let ved at udtale firmanavnet. De tyske arbejdere, der dengang arbejdede i værkstedet, udtalte nemlig ”v” i Ivösøen som et ”f”. Det har overlevet helt frem til dag, hvor vi bedst kender virksomheden som Ifö.

Formet af Skandinavien

"Design bør være som knapper på en skjorte – med styrken til at fange din opmærksomhed, men ikke mere end du kan bruge det, uden at tænke over det."

Sådan har den verdenskendte arkitekt og designer Knud Holscher engang sagt. For hvis ikke design er funktionelt, er missionen mislykkedes. Det har også være drivkraften bag Ifö Spira Art serien, som netop Knud Holscher og hans designteam har stået bag.

Knud Holscher dimitterede i 1957 fra Arkitektskolen, nu Det Kongelige Danske Kunstakademi, hvor han læste med designlegenden Arne Jacobsen, som han senere arbejdede sammen med. Knud Holscher har vundet et utal af internationale priser for sit arbejde, og står blandt andet bag Syddansk Universitet i Odense, Københavns busstoppesteder, metroens informationssøjler og en masse livstilprodukter for blandt andre Stelton, Paustian og Georg Jensen.

Ifö Spira Art arkitekt designer Knud Holscher
© Geberit/Ifö

Den anerkendte arkitekt og designer Knud Holscher er manden bag Ifö Spira Art serien, der er inspireret af den skandinaviske natur.

Fra lyst til mørkt, fra isende kulde til stegende hedt. Med udgangspunkt i den skandinaviske naturs vilde kontraster, og specielt mellem det hårde og det bløde, har Knud Holscher skabt et tidløst og funktionelt design til badeværelset.

Samspillet mellem porcelænet og menneskekroppen har været centralt i udformningen af toiletterne i Ifö Spira Art serien. Det betyder et organisk og smukt design, som ikke kun ser godt ud, men også opfylder en række moderne standarder.

Toilettet har ingen skyllekant, hvilket gør det let at rengøre, da der på den måde ikke samler sig skidt og kalk oppe under kanten. Derfor har toilettet og en lang holdbarhed og et skyl, der er yderst vandbesparende. Og så er toilettet samlet uden nogle synlige samlinger, hvilket giver et stilrent og enkelt udtryk.

Ifö Spira Art toilet badeværelse design skandinavisk
© Geberit/Ifö