Se den fantastiske norske luksushytte, der er bygget ind i fjeldet

Der er ikke gået på kompromis nogen steder – det er det perfekte sted at bure sig inde i den kolde tid.

© Styling & foto: Inger Marie Grini

I et med naturen. Faren for laviner fik stor betydning for hyttens arkitektur og udformning. I dag ligger hytten som en integreret del af fjeldet.

Bygget ind i fjeldet

En luksushytte i norske Sirdalen kan stå imod laviner, storme og alle typer af barske vejrforhold. Den er nemlig bygget i beton. Og som en ekstra bonus? Den er fuldstændig vedligeholdelsesfri. Kig med indenfor i den perfekte getaway for familien, der ikke er gået på kompromis nogen steder!

© Styling & foto: Inger Marie Grini

Pejsehygge. Det kan godt være, at hytten er bygget af beton og glas, men det skorter ikke på hyggen!

En bolig med usædvanlige udfordringer

Ville du turde at bo i et morænelandskab under et fjeldudhæng midt i den barske natur?

Teoretisk set kunne du opleve en gigantisk lavine på dette ellers så fredelige sted i de norske fjelde. Jo, her ville en norsk familie gerne bo. Men hvordan bygger man så et hus med så usædvanlige udfordringer? Ejeren investerede i grunden for 10 år siden for at realisere sin drøm om en hytte, men geolog­erne advarede ham mod naturkræfterne. Han besluttede sig dog for at tage kampen op i stedet for at skrinlægge sine drømme.

– Jeg har altid været meget interesseret i design og arkitektur, og tegnede meget som ung. Så jeg fandt mine gamle skitser frem, og sammen med arkitekt Knut Brandsberg-Dahl fra Filter Arkitekter tegnede vi dette hus, fortæller ejeren.

© Styling & foto: Inger Marie Grini

– Vi var lidt bange for, at hytten ville føles kold med al den beton, men det gør den heldigvis slet ikke, fortæller ejeren. Varme i alle gulve gør hytten lun og varm. Masser af skind, specialvævede gardiner fra Røros Tweed, detaljer i træ og lædermøbler skaber masser af tekstur.

Et uhæmmet og frit udsyn til landskabet

Teamet gik ind i en spændende dialog med en betonentreprenør og en glarmester. Hytten skulle vigtigst af alt kunne modstå laviner, og armeringen måtte dimensioneres derefter. I stedet for bl.a. at lave indvendige bjælker blev alt placeret udenfor og på taget, og inde bag konstruktionen. Resultatet? Et solidt to-etagers hus med et stort, åbent alrum med rene linjer og uden en masse detaljer. Og store glasflader som ikke bare bader interiøret i lys, men som også giver en fantastisk udsigt til naturen udenfor.

– Det er ufattelig flot at sidde herinde i en snestorm. Det giver en helt anden oplevelse af at være på fjeldet. Her har man et uhæmmet og frit udsyn til landskabet.

Desuden er hytten fuldstændig vedligeholdelsesfri.

– Der er ikke engang tagrender, ler han.

Her må man også gå direkte ind med sine slalomstøvler uden at være bekymret for at ødelægge gulvet. For kommer der en ridse? Hva' så! Det skal ikke være poleret og fint, men uhøjtideligt, uprætentiøst og enkelt.

© Styling & foto: Inger Marie Grini

Farverne er hentet i naturen – en skala af gråt, brunt og grønt. En glasvæg skærmer trappen og hindrer ikke udsynet.

Hotelfølelse

I alrummet dominerer et imponerende køkken fra Hamran, hyggelige spise- og stuekroge, og ikke færre end to dejlige pejse. Rundt om alrummet ligger fire soveværelser, alle med eget privat bad.

– Vores gæster skal føle, at de er på hotel. Og det skal være nemt at tage venner, børnenes kærester eller andre med herop, eller at låne hytten ud.

Hotelfølelsen forstærkes bl.a. med den store pizzaovn i køkkenet, som er bygget efter restaurantstandard. Den kan bage hele 7 pizzaer samtidig, og dermed bespise en større flok ad gangen. Og hvem drømmer ikke om at sne inde her i det charmerende hus på fjeldet ... sammen med venner eller én man elsker?

© Styling & foto: Inger Marie Grini

Landlig charme. Køkkenet fra Hamran er specialbygget i egetræ og beton, og er familiens samlingssted. Kronen på værket er den professionelle pizzaovn. – Vi har nok bagt 1000 pizzaer, siden vi flyttede ind for tre år siden, fortæller ejeren. Det gule service og gryderne fra Le Creuset er et farveboost, som ejerne er særligt glade for, da det giver liv og varme til alle naturfarverne og betonen.

© Styling & foto: Inger Marie Grini

Fint materialemiks. Beton, træ, ler og stål – bedre bliver det ikke. Det speciallavede spisebord har familien overtaget efter en ven, mens stolene er fra tyske Tischfabrik24. Pendlerne er fra Buster & Punch. Dørene til værelserne er uden karme. De åbnes med en fjermekanisme, og holdes åbne med en magnet i gulvet.

© Styling & foto: Inger Marie Grini

Samlingsstund. Eftersom hytten er totalt vedligeholdelsesfri, bliver der mere tid til bare at hygge og nyde tiden med en kop varm te og nybagt brød.

© Styling & foto: Inger Marie Grini

Pièce de résistance. En klassisk Aga-ovn sørger for, at madlavningen udføres med glæde. Den professionelle vinoptrækker på væggen er en gave fra svigerfar.

© Styling & foto: Inger Marie Grini

Rum for drømme. Rammemadrassen fra Dux er monteret i væggen og på en søjle midt på gulvet, og er underlyst med LED-kilder. Resultatet er illusionen af en svævende seng. Væglampen er fra Catellani & Smith. Uldplaiden er designet af Andreas Engesvik for Fram Oslo – inspireret af norske "bunader", altså nationaldragter.

© Styling & foto: Inger Marie Grini

Midt i naturen. Den lange, brede vindueskarm med skind er det perfekte opholdssted, når vinterstormene rammer fjeldet. Her nyder familien naturkræfterne rase udenfor i lune omgivelser. Det store vindue blev hejst ned gennem taget og limet i betonen for at skabe den sømløse effekt.

© Styling & foto: Inger Marie Grini

Hjemmespa. Træværket i baderummet i underetagen adskiller sig fra de øvrige rum, her er der nemlig brugt lys osp frem for eg. Bænkene er flytbare og kan transformeres til en dobbeltseng – dermed er baderummet også et gæsteværelse. Bag døren ligger vinskabet. Et let tryk på døren, og flaskerne åbenbarer sig. Voilà!

© Styling & foto: Inger Marie Grini

Trappen. I underetagen er der også blevet plads til en pejs.

© Styling & foto: Inger Marie Grini

Hotelatmosfære. Alle fire værelser i hytten har eget bad, nøjagtig som på hoteller.

© Styling & foto: Inger Marie Grini

Grafisk. Så smukt kan det gøres. Naturmaterialer og -farver i harmonisk dialog.