
Ivalo Olsen elsker at rammesætte julen og er en mester i disciplinen. Her står hun ved nogle af sine egne kunstværker og alskens julenips i vindueskarmen.
Ivalo Olsens smukke lejlighed forvandles hvert år til en ny kulisse for et magisk juleeventyr. Her indtager pynten alle rum og hver en krog.
AfDen store herskabslejlighed i København forvandles hver jul til en smuk kulisse. Pynten er stort set den samme hvert år, men bliver altid iscenesat på ny. Evnen til at kunne se den gamle julepynt i et nyt lys og nærmest som dele i en ny scenografi kræver lidt af en kunstner. Og det er heldigvis, lige hvad hjemmets ejer, Ivalo Olsen, er.
Ivalo starter i god tid og planlægger og skitserer idéer, som skal ramme årets jul ind. Alt skal stå klar til 1. december. For Ivalo er det at pynte huset op til jul ligesom at skabe et kunstværk.
– Julepynten fungerer næsten som en kunstinstallation, der bliver til en naturlig del af vores hjem og indretning, og jeg bruger rigtig meget tid på det, fortæller hun.
De mange smukke arvestykker og antikke glaskugler fra Rusland har hun i år kombineret med snehvid gran og sølvfarvet glimmer, glas og masser af levende lys, der tilsammen sætter en eventyrlig julescene. Ivalos grønlandske aner er, ligesom de danske, en evig inspirationskilde i indretningen, hvor der netop er plads til både klassiske elementer og pudsig popart-pynt fra hele verden, hvilket bringer en stor portion personlighed i spil.
– Jeg elsker traditioner, så længe de er foranderlige og fleksible – der skal være plads til nye idéer, forklarer hun med et smil.
Ivalo har efterhånden god erfaring med at skabe overdådige juleeventyr. Siden hun var 18 år, har hun nemlig samlet sin store familie hos sig. Og med fem drenge og en i øvrigt stor og børnerig familie er huset altid fyldt. Maden laver de sammen, og med en del kokke i familien opstår der naturligvis variationer i menuen, ligesom der gør i dekorationerne. Småkager bliver bagt i adskillige omgange, og der bliver trillet konfekt i lange baner.
Selvom nogle ting er de samme fra år til år, markerer den skiftende iscenesættelse også de forandringer, som sker i en familie. Fx ændrer julen sig, i takt med at Ivalos børn bliver voksne. Således er visse ting blevet sat på hold.
– Da børnene var små, gik vi meget op i at danse om juletræet, selvom vi ofte var for mange til, at det egentlig fungerede. Nu står træet i et hjørne og stråler i stedet, men mon ikke dansen kommer tilbage den dag, der kommer nogle børnebørn, siger Ivalo.