Noma-ejer René Redzepis idylliske hus på Christianshavn

Den verdenskendte Noma-ejer, kokken René Redzepi bor med sin kone Nadine, tre børn og sin svigermor i en nedlagt smedje på Christianhavn. Kom inden for her.

Liv i den gamle smedje på Christianshavn

Familien Redzepis.

© Pernille Kaalund

Liv i den gamle smedje på Christianshavn

Hjemme hos familien Redzepi er de vilde med håndværk af enhver art. Det er måske ikke så overraskende, når man tænker på, at René Redzepi, en af verdens mest anerkendte kokke, selv er en form for håndværker, der forfiner råvarer til udsøgte, nye kompositioner.

– Vi er meget glade for alle former for naturmaterialer såsom jern og træ. Og så kan vi rigtig godt lide at gå på jagt efter antikviteter. Faktisk er der ikke rigtig andet koncept bag vores indretning end det, vi kan lide, og som vi synes passer ind, forklarer Nadine Levy Redzepi.

Huset, de bor i, er en gulkalket ejendom, hvor tag-etagen er inddraget til beboelse. Huset blev oprindeligt brugt som smedje, da Christianshavn blev anlagt efter hollandsk forbillede i årene efter 1618.

Dengang var det en by helt for sig selv, men allerede i 1674 blev den nye by en del af København.

Bydelen har dog en særlig stemning, og københavnerne opfatter også i dag Christianshavn som noget, der skiller sig ud fra resten af København.

Det var hertil familien Redzepi flyttede i 2014, efter flere år i indre by.

Idyllisk hus med plankegulve fra Dinesen
© Pernille Kaalund

Idyllisk hus med plankegulve

Huset er blevet gennemrenoveret af familien Redzepi, som selv har stået for det meste af planlægningen i forbindelse med ombygningen.

– Vi ville bo i huset et stykke tid, inden vi gjorde huset færdigt. Også fordi vi fik vores tredje datter lige efter, at vi flyttede ind, fortæller Nadine. Parret har ikke haft en arkitekt inde over, men har samarbejdet med en dygtig entrepenør, der også er møbelsnedker, Malte Gormsen, som sammen med gulvfirmaet Dinesen og køkkenfirmaet Garde Hvalsøe har stået for det praktiske arbejde. Hele huset er således udstyret med plankegulve i Dinesen HeartOak, som også er anvendt til badeværelsesmøblerne og køkkenet, som er designet og udført af Gaarde Hvalsø. Netop køkkenet var det første, der blev gjort færdigt i huset.

– Køkkenet var virkelig vigtigt for os, for vi bruger meget tid på at lave mad hver eneste dag og elsker at have folk til middag, siger Nadine.

Billede: Både Nadine og René holder af at gå på opdagelse i antikbutikker og loppemarkeder, hvor de fleste af møblerne i stuen er fundet. Sofaen er dog nyindkøbt - men parret går ikke meget op i mærker og kan ikke huske, hvor de købte den.

LÆS OGSÅ

Hyggeligt køkken-alrum med åbent ildsted
© Pernille Kaalund

Hyggeligt køkken-alrum med åbent ildsted

Det åbne ildsted, som oprindeligt var hjertet i smedjen, der tidligere lå her, spreder i dag hygge, men bliver også brugt til at lave mad på.

Spisebordet er speciallavet af en snedker, og slagbænken er købt antikt.

Stolene er en blanding af Hans J. Wegners Y-stol og hans CH46-stol.

Køkken fra Garde Hvalsøe
© Pernille Kaalund

Køkken fra Garde Hvalsøe

Køkkenet fra Garde Hvalsøe passer smukt ind i hjemmet.

Det er udført i Dinesen HeartOak-planker, som er samme slags træ, som er lagt på gulvet.

LÆS OGSÅ

Køkkenø i Dinesen HeartOak-planker
© Pernille Kaalund

Køkkenø i Dinesen HeartOak-planker

Fra køkkenøen kan Nadine og René, som begge bruger meget tid på at lave mad, være sammen med børn eller venner, der sidder ved spisebordet eller i stuen.

Dekorativt stentøjsstel af Aage Würtz
© Pernille Kaalund

Dekorativt stentøjsstel af Aage Würtz

Keramiker Aage Würtz står bag de dekorative stentøjsstel, som familien er meget glade for. Reolen er købt antikt.

Gennem terrassedøren har man adgang til en dejlig grøn gårdhave, der deles med de øvrige beboere.

Trappe lavet af Dinesen-planker

Trappen er helt ny og er også lavet af Dinesen-planker.

© Pernille Kaalund
Soveværelse med pejs
© Pernille Kaalund

Soveværelse med pejs

Soveværelset er lyst og åbent. En brændeovn giver varme til rummet. Bemærk de flotte plankegulve, der løber i hele etagens længde.

Enkelt og lyst soveværelse
© Pernille Kaalund

Enkelt og lyst soveværelse

Enkelhed og lys er kodeordene i soveværelset, der med skråvægge og fritlagte spær er hyggeligt og rart.

En enkelt Y-stol pynter ved siden af brændeovnen og giver karakter til rummet.

Skuffemøbel fra Garde Hvalsøe
© Pernille Kaalund

Skuffemøbel fra Garde Hvalsøe

Toilet og bad ligger i stueplan og har hyggelige små-sprossede vinduer.

Skuffemøblet fra Garde Hvalsøe er udført i Dinesen HeartOak.

Bruseniche med ølandssten
© Pernille Kaalund

Bruseniche med ølandssten

Gulv og bruseniche er beklædt med ølandssten.