Vi ville have meget svært ved at bo i moderne byggeri eller i en indretning, der er gået hen over hovedet på os. Sjælen skal med, og så må det tage den tid, det tager at finde de helt rigtige ting hvad enten det er en lampe, en sofa eller en vase. Ordene er Helle Bahnes.
Og den tid, det tog at få den helt rigtige stil og indretning i hendes og hendes mand, Jacob Bahnes, hjem, er samlet set et lille årti. Men det har været det hele værd, siger parret, der til daglig leder interiørbutikskæden Bahne. Det har været en hård proces, men alle uger, måneder og år, hvor vi har ligget i byggerod, er lagt bag os nu, fordi resultatet er så flot.
Det flotte resultat er et hus, der trods nedrivning af diverse vægge og parrets særlige indretningsideer har bevaret sin historie. Den ses fx i de sprossede døre og vinduer samt det sildebensmønstrede parketgulv. Elementer, som allesammen var grunde til, at Bahne-parret forelskede sig i huset for 12 år siden.