Hr. Bodums fantastiske hus i Schweiz
BO BEDRE har helt eksklusivt fået lov til at kigge indenfor i Jørgen Bodums pragtvilla, der ligger på en af verdens mest eftertragtede adresser.
Af
Adressen er helt exceptionel. En stærkt skrånende grund ned til Vierwaldstättersøen, som tiltrækker millioner af turister hvert år - og på denne strålende sommerdag forstår man godt hvorfor. Søens safirblå vand og bjerge placeret i mange dekorative lag giver tilsammen et spektakulært syn. Grundene her på bredderne af søen tæt på Luzern er da også nogle af verdens mest eftertragtede. Schweiz tiltrækker ikke kun på grund af gunstige skatteregler velhavere, for landet ligger geografisk i Europas smørhul med få timers kørsel til Italien, Frankrig og Tyskland og er dermed praktisk for internationale firmaer og mennesker. Her bor Jørgen Bodum sammen med kæresten Martine Thoelen. Bodum blev grundlagt i Danmark i 1944 af Jørgens far Peter, men har, især efter at Jørgen Bodum overtog firmaet i 1974, erobret verden. Stempelkanden til kaffe er i dag - ud over et designikon - produceret i mere end 100 millioner eksemplarer, så for mange er den daglige morgenkaffe direkte forbundet med Bodums varemærke. Holdingselskabet ligger i dag i Schweiz i Triengen en lille times kørsel fra Luzern. Bodum er i over 52 lande, og typisk for ham er Jørgen Bodum på denne dag på vej til USA, og når han kommer hjem om et par dage, kører han til Portugal for at se på den del af produktionen, der foregår der. Han er på farten mange af årets dage, så huset er en base, der giver ro. Da Jørgen Bodum så stedet første gang, boede den verdensberømte pianist og dirigent Vladimir Ashkenazy her, efter han var flygtet fra Sovjetunionen. Det 700 m2 store hus inklusive gæsteafdeling stod indretningsmæssigt meget mørkt og dystert.
- Lad os kalde det sydtysk brunt, smiler Jørgen Bodum, så inden parret kunne flytte ind, blev alt totalrenoveret. Nye gulve, badeværelser, køkken, og forvandlingen var kolossal. Nu bragede lyset ind, og ved netop at indføre lyse gulve, hvide og off-white farver blev det på ydersiden traditionelle schweiziske hus nu indenfor tryl- let om til en superlækker kombination af italiensk og skandinavisk stil. Hvid, creme og camel sammen med træ giver tilsammen en blødhed til rummene - her er ganske enkelt rart at være. Det Milanobaserede møbelfirma De Padova dominerer overalt i huset, mikset med danske og finske klassikere i nøje udvalgte eksemplarer. Væggene afslører, at i huset bor også en kunstner. Den belgiskfødte Martine Thoelen har to domæner, der begge fungerer som atelier for hendes arbejde. Den runde tilbygning, hvor Vladimir Ashkenazy havde sit piano og faktisk har lavet flere indspilninger, er helt unik og et fund for en kunstner. Længere oppe ligger det lille værksted indrettet i vaskehuset, hvor hun udforsker materialet porcelæn. Her er en lille brændeovn, og for tiden er hun fascineret af små fugle i porcelæn, som hun fabulerende sætter sammen til små skulpturer. Alt lavet i hånden. De små fugle rækker ud og tilfører hjemmet poesi - og måske, måske, fortsætter de ud i den storslåede natur.
FOTO
Til huset hører også et bådehus og en sauna, der ligger nede ved søbredden - Jørgen Bodum kan trykke på en kontakt i soveværelset, så saunaen en halv time senere kan give varme efter en svømmetur i søens kolde gys. Familien forsøger sig med oliventræer, men klimaet er lidt barsk ved træerne - så går det bedre med frugttræer, som Jørgen Bodum holder af at omgive sig med.

























Her ses den nyeste udgave af Bodums ikon nr. 1: stempelkanden - nu solgt i over 100 millioner eksemplarer.
